Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Všichni jdou proti nám, naříká potrestaný klub ze Střížkova

Sport

PRAHA - Chtějí nás zlikvidovat. Pocit ukřivděnosti převládá u střížkovských Bohemians Praha také po konci fotbalové ligy. V ní jeden z pražských klubů používající slavný název a logo s klokanem skončil beznadějně poslední a na hřišti fanoušky příliš nezaujal. Přesto se o něm často mluvilo víc než o aspirantech na titul.

Sportovní ředitel fotbalového klubu FK Bohemians Praha Josef Jícha. foto: ČTK

Ať už kvůli zatím neprokázanému obvinění střížkovského šéfa Karla Kapra, že se olomoucký brankář Petr Drobisz snažil uplatit jeho hráče v závěru předminulé sezony, nebo při bojkotu dubnového utkání s Bohemians 1905.

KOLIK STÁLO NEODEHRANÉ UTKÁNÍ VE FOTBALOVÉ LIZE

777 503 korun:
Částka, kterou musí střížkovští Bohemians Praha podle rozhodnutí disciplinární komise zaplatit Bohemians 1905. Vršovický klub tak vyčíslil náklady a ušlý zisk z utkání 24. kola na vyprodaném stadionu ve vršovickém Ďolíčku, k němuž tým ze Střížkova odmítl těsně před výkopem nastoupit.

142 047 korun:
Naproti tomu Bohemians Praha žádají po "klokanech" náhradu za škody na klubovém autobusu, které ve Vršovicích způsobili fanoušci domácího mužstva. Pohledávka Bohemians 1905 u střížkovského klubu tak činí zhruba 635 000 korun.

6 000 000 korun:
Podle již dřívějšího rozhodnutí disciplinární komise musí Bohemians Praha zaplatit pokutu šest milionů korun a zároveň přišli v ligové tabulce o dvacet bodů, což je automaticky odsoudilo k sestupu.

I kvůli těmto kauzám není účet za uplynulou sezonu pro Bohemians Praha zdaleka uzavřený. Disciplinární komise potrestala klub kromě dvacetibodového odečtu také šestimilionovou pokutou.

K tomu žádají uhradit škody za neodehraný vzájemný zápas také Bohemians 1905. "Celková suma se pohybuje kolem devíti milionů korun," prohlásil střížkovský sportovní ředitel Josef Jícha.

Pokud by měli střížkovští Bohemians Praha vše zaplatit, zřejmě by to pro klub sídlící na proseckém sídlišti znamenalo zánik. "Devět milionů by položilo jakýkoliv klub. A to my na rozdíl od jiných skoro nic nikomu nedlužíme," odhadl Jícha.

Střížkov ale trvá na tom, že trest dostal neoprávněně, a podal odvolání, které minimálně do zvolení nové odvolací a revizní komise na červnové valné hromadě fotbalového svazu zůstane nevyřešené.

Zůstanou dál na Strahově?
K výraznému posunu přitom nedošlo ani v jednom ve sporných případů. "V Česku je možné všechno. Transparentnost tu není žádná," pokračoval Jícha pouze ve stížnostech a novinářům zopakoval dřívější stanoviska o existenci Bohemians 1905. "Nejsou členy fotbalového svazu. Kdybychom proti nim v lize hráli, šlo by vlastně jen o přátelák," tvrdil funkcionář a odvolával se na závěry právního rozboru, který si objednal fotbalový svaz.

Michal Vejsada.

Za nové důkazy týkající se korupční kauzy pokládá vyšetření hráčů na detektoru lži. "Svazu i policii jsme předložili výsledky testů, které podstoupili naši čtyři hráči. Zatím na ně nikdo nereagoval," prohlásil Jícha. Když měl odhadnout, jestli Bohemians Praha vstoupí do příští sezony ve druhé lize, vyslovil se jasně: "Jsem přesvědčený, že hrát budeme."

I když podle Jíchy současně není jasné, na kterém pražském stadionu. "Tam, kde budou mít zájem o peníze z nájmu, tam se dohodneme. Nemůžu dopředu nic vyloučit. Ani to, že zůstaneme na Strahově jako dosud."

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...