Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Hlavně mír a hokej. NHL si vyměňuje ústupky s hráči, blízko je účast na OH

Bobby Ryan (9) z Ottawy slaví jeden z gólů v síti Vancouveru. foto: ČTK/AP

New York - Těžká doba si žádá mimořádné kroky a hokejové prostředí není výjimkou. NHL jde dál za plánem dohrát přerušený ročník, k čemuž ale nutně potřebuje spolupráci s hráčskou asociací (NHLPA). Obě strany si tak musejí pomoct kompromisy - tak například hokejisté nejspíš dostanou propustku na příští dvě olympiády. Za to však odvedou víc peněz do ligového fondu.
  7:09

Nejen tato ujednání jsou obsahem nově prodloužené kolektivní smlouvy mezi ligou a hráčskými odbory. Aktualizace dohody byla jedním z klíčových podmínek nutných k dokončení sezony. Současná smlouva totiž měla vypršet v roce 2022 a vzhledem k situaci bylo nutné přijít rychle s dalším plánem.

Obvykle se domlouvání nové dohody mezi NHL a NHLPA podobalo malé válce. Není potřeba dlouze připomínat, že tvrdá jednání vedla v nedávné minulosti už ke třem výlukám, přičemž sezona 2004/05 byla kvůli nesouladu obou táborů škrtnuta úplně.

Nejlepší střelec NHL David Pastrňák nasměroval hokejisty Bostonu 47. gólem v...
Nejlepší střelec NHL David Pastrňák nasměroval hokejisty Bostonu 47. gólem v...

Ročník 2019/20 však nenarušily spory, ale nepředvídatelná pandemie. Obě jindy nemilosrdně soupeřící strany shodně touží ukončit hokejové ticho, které už i tak stálo (a ještě bude stát) spoustu peněz.

Jen v aktuální sezoně přesáhne výše ztráty miliardu dolarů, nemluvě o ročníku následujícím, kdy znovu hrozí absence diváků v arénách a s ní i další odliv financí. Proto bylo potřeba rychle dospět ke konsenzu, aby se mohl byznys znovu rozběhnout alespoň v hybridní podobě.

„Bylo by to vůbec poprvé, co uvidím mírumilovný a plynulý zrod nové kolektivní smlouvy mezi NHL a NHLPA,“ neskrýval překvapení zámořský analytik Jonathan Willis ze serveru The Athletic.

Zdá se, že na toto „poprvé“ skutečně dojde. Liga se už s asociací dohodla na rozsáhlém kompromisu, který se snaží skloubit spoustu citlivých finančních otázek s nenadálou situací. Společný návrh ještě musí schválit Rada guvernérů NHL, v níž zasedají majitelé všech klubů. Pokud ale nedojde k žádnému překvapení, mohlo by být už tento týden oficiálně posvěceno prodloužení kolektivní smlouvy do sezony 2025/26.

Řada z bodů nové smlouvy už prosákla do médií. NHL chtěla v řadě podmínek vyjít vstříc hráčům, a tak třeba svolila, že kdo se nebude chtít připojit ke svému týmu a odehrát letní play off v karanténě, nemusí.

Tato možnost přijde jistě vhod například českému obránci Romanu Polákovi, kterému běží poslední rok smlouvy s Dallasem, bek už však oznámil spolupráci s Vítkovicemi od sezony 2020/21.

Je samozřejmě otázkou, zda si dovolí odříct účast v klíčové fázi sezony i hráč, který má podepsanou smlouvu v NHL na další roky nebo touží v lize zůstat. Tato možnost je každopádně v dohodě zakotvena a zejména hokejisté s rodinami vyjádřili nevoli zůstat několik měsíců zavření v Edmontonu či Torontu, kde se vyřazovací boje odehrají.

Součástí dohody je i příslib účasti hráčů z NHL na následujících dvou olympijských turnajích. Po předloňské pauze v Pchjongčchangu by měly olympiády v Pekingu a Miláně v letech 2022 a 2026 znovu hostit to nejlepší ze světového hokeje. To se přitom dlouho zdálo jako nepravděpodobné, liga si však v rámci honu za kompromisem dovolila i tento ústupek.

Co za to? Kromě obnovení chodu NHL budou hokejisté v následujících letech přispívat vyšší procento do ligového fondu. Tzv. escrow je poplatek, který hráč odvádí na společný účet, sloužící k pokrytí případných ztrát ligy. V závislosti na hospodaření NHL se pak hráči vrátí odpovídající částka.

Maximální escrow byl pro sezonu 2019/20 původně vyměřen na 14 %. Podle nové dohody by v ročníku 2020/21 činil poměr až 20 %, pak jeden rok 14-18 %, následně 10 % a tři roky po sobě 6 %.

Poslední výplata hráčů z aktuální sezony (hokejisté v NHL jsou placeni jen za základní část) by měla navíc putovat na zmírnění ztrát majitelů klubů, jež činí zhruba 140 milionů dolarů.

Zároveň by měl v následujících sezonách mírně vzrůst minimální roční plat hráče (ze současných 700 tisíc dolarů na 800 tisíc v sezoně 2025/26). Platový strop (maximální výdaje klubu na výplaty hráčů v jedné sezoně) bude zafixován na 81,5 milionech dolarů do té doby, než se dá NHL finančně dokupy.

To jsou zřejmě nejvýznamnější body dohody z pohledu hráčů i fanoušků, které ukazují jediné - NHL je o penězích. Úsilí ligy a hráčských odborů ale zároveň naznačují, že stejně velká je touha znovu roztočit zamrzlý hokejový kolotoč.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat