Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Sport

Hokejová extraliga se odkládat nebude, kluby se shodly na původním termínu

Jakub Valský z Liberce střílí gól brankáři Sparty Matěji Machovskému. foto: ČTK

Praha - Zástupci extraligových klubů na dnešním mimořádném jednání Valné hromady Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) dali jednomyslně najevo, že chtějí nový ročník soutěže zahájit v plánovaném termínu v polovině září. Nebudou tedy usilovat o posun začátku extraligy. Podmínkou je ale stanovení jednoznačných podmínek a opatření v souvislosti s pandemií koronaviru.
  16:56

„Nezbytným předpokladem pro úspěšné zahájení sezony je dořešení důležitých podmínek, mezi které patří zejména nastavení přijatelných karanténních opatření pro hráče ledního hokeje a realizační týmy, udržení alespoň stávajících kapacitních možností jednotlivých zimních stadionů,“ uvedl prezident APK LH Aleš Pavlík v tiskové zprávě.

Za důležitý faktor zároveň označil kompenzace ztrát „vzniklých v souvislosti s omezeními vyplývajícími z nařízení státu“. O nich zástupci hokeje v současnosti jednají s Národní sportovní agenturou a představiteli vlády.

„Agentura i ministerstvo dostaly konkrétní pokyn, že kompenzace budou a v současnosti se řeší konkrétní program. Byl jsem za premiérem a vzešlo to z našeho jednání. Nevole dotovat nebo sanovat profesionální sport se změnila, což je super. Náhrady budou nejen v hokeji, ale i v dalších sportech,“ řekl prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král v rozhovoru pro web hokej.cz.

Zleva Patrik Poulíček z Pardubic, Vladimír Svačina z Pardubic a Matěj Paulovič...
Hráči Sparty se radují z branky do sítě Mladé Boleslavi.

Extraligové kluby by podle jeho slov měly získat i finanční kompenzace za testování na covid-19, která budou zápasům předcházet. „Máme určitou představu, a pokud se povede, tak to bude pro hokej dobré. Ve variantě, která se připravuje, by (náklady) byly klubům z velké části kompenzované. Děláme na tom každý den a už jsme se posunuli hodně daleko,“ uvedl Král, ale dodal, že nelze počítat s kompenzacemi za všechny ztráty, které klubům vinou koronavirové krize vznikly.

Ještě před dnešním rozhodnutím APK LH zároveň jasně řekl, že s případným posunem startu extraligy nesouhlasí. „Tvrdím, že se musí hrát, ať jsou podmínky jakékoliv. Soutěže by nezačaly, kdyby došlo k ochromení celé společnosti. Že by se řeklo, že lidi mají být doma. I ve fotbale dělají vše pro to, aby se hrálo. My jsme v podobné situaci, jen o měsíc později,“ podotkl.

Řada evropských soutěží přitom začátek odložila. Podle Krále se tak stalo zejména s ohledem na důležitost příjmů z prodeje vstupenek do rozpočtů. Ta ale u extraligových klubů není tak vysoká. „U nich je přínos vstupného padesát šedesát procent rozpočtu klubu. U nás je to mimo pár klubů třeba deset procent,“ uvedl Král. „Pokud by se v nějaké době nezačalo, tak s obávám, že bychom se zabývali jenom esportem, a to si myslím, že by byl konec lidstva,“ řekl.

Úvodní extraligové kolo je na programu v pátek 18. září, o den dříve se uskuteční předehrávka mezi Českými Budějovicemi a Hradcem Králové. „Máme zájem odstartovat sezonu Tipsport extraligy v plánovaném termínu. S napětím sledujeme jednání o všech důležitých podmínkách pro realizaci profesionálních utkání, neboť pro fanoušky a partnery soutěže je včasné zahájení důležitým milníkem po nedokončené minulé sezoně,“ uvedla ředitelka marketingového partnera Jana Obermajerová z BPA.

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...