Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turnaj v Moskvě láká na hvězdy. Ale co když skončí výluka v NHL?

Sport

  8:00
MOSKVA/PRAHA - Podle současných nominací má jít o skvělou hokejovou podívanou, která v dějinách seriálu Euro Hockey Tour nemá obdoby. Díky výluce NHL se od příštího čtvrtka do neděle chystá na Channel One Cupu v Moskvě skutečná světová show plná hokejových superstar. Jenže to může nakonec skončit úplně jinak.

Čeští hokejisté foto: Reuters

Nominace Ruska

Brankáři: Konstantin Barulin (Kazaň), Ilja Bryzgalov (CSKA Moskva), Vasilij Kosečkin (Čerepovec)
Obránci: Alexej Jemelin, Jevgenij Medveděv, Konstantin Kornějev, Ilja Nikulin (všichni Kazaň), Denis Denisov, Jakov Rylov, Jevgenij Rjasenskij (všichni CSKA Moskva), Anton Bělov (Omsk), Jevgenij Birjukov (Magnitogorsk), Fjodor Tjutin (Mytišči).
Útočníci: Dmitrij Kazionov, Nikolaj Kuljomin, Jevgenij Malkin, Sergej Mozjakin (všichni Magnitogorsk), Arťom Anisimov, Jegor Averin, Sergej Plotnikov (všichni Jaroslavl), Pavel Dacjuk, Alexandr Radulov, Sergej Širokov (všichni CSKA Moskva), Alexandr Pěrežogin, Alexandr Popov (oba Omsk), Alexandr Ovečkin (Dynamo Moskva), Jevgenij Dadonov (Doněck), Nikolaj Žerděv (Mytišči), Ilja Kovalčuk (Petrohrad), Alexandr Těreščenko (Kazaň), Vadim Šipačev (Čerepovec).

Češi mají ve výběru deset hvězd z NHL, včetně ofenzivních es Tomáše Plekance, Aleše Hemského, Davida Krejčího, Jakuba Voráčka nebo Martina Hanzala. I když se omluvil Jaromír Jágr, pozván nebyl Václav Prospal a se zraněním se potýkají Milan Michálek, Ladislav Šmíd i Roman Červenka, připomíná reprezentační výběr sestavu z vrcholných turnajů.

Ještě nabitější je ruská sborná, která se bude podobat týmu, jenž v květnu suverénně vyválčil mistrovský titul v Helsinkách. V arzenálu má nejzářivější útočné zbraně Jevgenije Malkina, Alexandera Ovečkina, Ilju Kovalčuka a Pavla Dacjuka i skvělé obránce Sergeje Gončara s Andrejem Markovem. Švédové se zase spoléhají na sedm hráčů z NHL včetně mladé washingtonské hvězdy Nicklase Bäckströma.

I proto nazval Hadamczik moskevskou akci malým mistrovstvím světa. "Může to být nejprestižnější turnaj v historii Euro Hockey Tour," uvedl český kouč. Jeho skvostný seznam má však jednu kaňku. Jednání v NHL totiž a je dost možné, že během následujících dnů dojde k uzavření dohody mezi ligou a odbory. "Byl bych radši, kdyby se dohodli až po šestnáctém prosinci. Ale my to neovlivníme. Momentálně jsou k dispozici a my chceme postavit nejsilnější možný tým," prohlásil Hadamczik.

V praxi by se však mohlo stát, že zatímco současný výběr odehraje čtvrteční předehrávku ve Finsku, v sobotu proti Rusku by byl rázem chudší o deset hráčů. Pokud náhle skončí výluka, zámořští šéfové rozhodně nebudou přihlížet k tomu, že v Moskvě probíhá reprezentační turnaj. Třeba Finové proto nevezou do Ruska turnaj jedninou hvězdu z NHL.

Hadamczik řeší hlavolam. Připravený ale chce být na všechno

"Je to takový hlavolam, protože tady máme hráče z NHL, z naší ligy i z Evropy. Samozřejmě člověka trápí otázka: Co když se v New Yorku v noci domluví a bude po nominaci? Na tohle však samozřejmě myslíme a máme variantu pro takový případ," tvrdil Hadamczik, jenž proto vytvořil seznam dvanácti náhradníků. Ti mají vyřízená ruská víza a měli by být nachystáni okamžitě přiletět.

"V případě, že by NHL dala termín, do kterého hráči musí nastoupit do zámoří, můžeme dopsat hráče z tohoto seznamu. Kdyby o tom nevěděli, naplánují si svůj program. Takhle však počítají s tím, že mohou být dodatečně pozváni," vysvětlil trenér. Povel z Ameriky na okamžitý odlet do zámoří by museli uposlechnout i vzpurní Rusové, kteří berou 45. ročník svého turnaje (nástupce tradiční Ceny Izvestijí) velmi prestižně. Co se však týče olympiády v Soči 2014, tam už ustupovat nehodlají.

Ruské superhvězdy se mezi sebou dohodly, že přiletí i v případě, když NHL nebude kvůli olympijskému turnaji přerušená. "Jsem připraven jet do Soči i polomrtvý," řekl ruskému tisku Ovečkin. "Je jedno, k čemu dojdou šéfové ligy. Kvůli Vancouveru v roce 2010 se NHL taky mohla přerušit. Copak jsou Hry v Rusku horší? V každém případě jsme se dohodli s Malkinem, Dacjukem, Kovalčukjem i Sjominem, že se olympijského turnaje zúčastníme stůj, co stůj."

Autor: