10. května 2011 13:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Potkal jsem Rusku, která nerada Rusy

Radost hokejistů Ruska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost hokejistů Ruska | foto: ČTK

BRATISLAVA (Od zvláštního zpravodaje LN na Slovensku) Začínám mít alergii na ruštinu, najednou ji kolem sebe slyším snad všude... Přede mnou, za mnou. V blízké jídelně nebo na toaletě. Přiznávám, že mi k tomu napomohl nedělní zápas Čechů se sbornou. Když vidíte někoho, kdo pochvalně plácá toho, jenž záměrně zranil hráče na ledě... Já vím, že si mám zachovat nadhled...

Ale přesto – je tu těch Rusů najednou strašně moc. I jejich novinářů, jichž jsem si v tiskovém centru předtím příliš nevšímal. Když jsem pozoroval jejich reakce na počínání Arťuchina, jsou to přesně takové ty typy, které se jen suše pousmějí, když Rockymu Ivan Drago zabil v ringu kamaráda Apolla. Něco jako: "Jsme přece Rusové, můžeme všechno a máme vždycky pravdu."

Ostatně nedělní zkušenost útočníka Jana Marka snad vypovídá za vše – pustil se do hádky s ruským novinářem, jenž se vysmíval jeho vzteku. Vymyslel si nesmyslný článek, v kterém Marek měl pronést, že by v ruském týmu vyházel půlku hráčů. Tak se prosím pěkně chová žurnalista prestižního deníku Sport-Express.

Přesto jsem i mezi nimi potkal mladou novinářku, která se svěřila, že sama nemá ruské hokejisty v lásce. Jsou prý jenom na peníze a chtějí každou dostat do postele. "Fandila jsem v zápase vám..." Když už jsem u novinářů, pustím se zde do krátké charakteristiky. Právě jejich pohledné kolegyně je asi to jediné, co se dá ruskému stolu tak trochu závidět. Jinak jejich výprava bývá vždy hodně početná. Nejpočetnější ze všech.

K jiným: soutěž etikety v tiskovém středisku by rozhodně ovládli Finové – nepotkáte tady snad jediného, který by do haly nepřišel v upraveném saku. Tím nejhlučnějším je zase hlouček Slovinců. Hlavně oproti slovenskému smutku, který tiše a těžce skousává domácí zklamání.

Němců zde moc není, občas nějakého načesaného potkáte. Dánové zase vesele tleskají, jakmile se jejich týmu podaří dát gól.
A Češi? Co myslíte? No samozřejmě, že hlavně pilně a poctivě pracují... :)