Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svaz je proti účasti Hradce v KHL. Ovšem jen pro letošní sezonu

Sport

  17:06aktualizováno  22:30
PRAHA - Jako byste se poctivě hrabali ukrutnou dobu na osmitisícovku – a potom vám metr pod jejím vrcholem podklouzly nohy k pádu střemhlav dolů. Musí to být až ubíjející.

Tomáš Král. foto: Reuters

I hokejový klub v Hradci Králové zažil včera těžký knokaut. Poté, co nakonec splnil náročné podmínky a ruská KHL mu dala zelenou, zamítl jeho žádost o vstup do prestižní ligy Český hokejový svaz. "Jejich postoj nás mrzí," vyjádřil se za královéhradecký Lev mluvčí Zdeněk Šesták. "Je to i vzkaz českým fanouškům."

Odvážné úsilí Hradce zmařil výkonný výbor svazu, který na žádost vedení KHL narychlo sjednal hlasování formou elektronické pošty. Výsledek? Nekompromisních 11:0 proti. "Má to dva hlavní důvody," uvedl pak svazový sekretář Martin Urban. "Věcně principiální a také legislativně-právní."

Projekt "až moc narychlo"
Řekněme to jinými slovy: svaz spolu s Asociací profesionálních klubů, zaštiťující českou extraligu, touží chránit vlastní hokejový trh a nepustit do tuzemska cizí soutěž. "Omezilo by to hledání hráčského nebo ekonomického potenciálu a my chceme náš produkt zachovat na té nejvyšší úrovni," řekl Urban.

JAK ŠLY UDÁLOSTI

9. března - Lev se oficiálně stal členem Českého hokejového svazu

17. března - lidé z vedení KHL navštívili HK na inspekční cestě

1. dubna - Lev HK poslal první oficiální přihlášku do KHL

30. dubna - vedení KHL chce po jednání s Lvem HK další podklady

4. května - Lvu HK stále chybí 15 % k naplnění bankovní garance

17. května - KHL nově přijala Kyjev a Mansijsk, Lev HK nikoliv

4. června - Lev HK zbylých 15 % sehnal a KHL schvaluje jeho přijetí

7. června - žádost zamítá ČSLH

Kromě toho přiznal, že hradecká vize nedopadla i kvůli projektu "až moc narychlo". Třebaže se jím prý výkonný výbor zabýval dopodrobna poslední dva měsíce v kuse. "Jenže čím déle jsme se tím zaobírali, naráželi jsme na více komplikací," řekl Urban. "Chceme zůstat k našemu hokeji zodpovědní."

Podle něj nejde ihned zapracovat do stanov a řádů ČSLH účast českého klubu v zahraniční lize. Smlouva mezi svazem a KHL by totiž upravovala spoustu problémů a zásadních bodů. "Třeba kdyby došlo na spor hráče a klubu, který řeší smírčí komise, jak by postupovala? Šlo by o český klub, ale o cizí soutěž. Jaká legislativa by byla směrodatná?" dal za příklad Urban.

Vedení KHL se už dříve vyjádřilo, že schválení národní organizace je jednou z podmínek pro vstup do jejich soutěže. Konečné slovo však budou mít stejně v Rusku. "Což je pro nás rozhodující. Našeho projektu se nevzdáváme," tvrdí Šesták. "Ale já věřím, že žijeme v civilizované době, kde se budou všichni řídit právem," připomněl Urban.

Vzápětí dodal, že se svaz nebrání jednání i v příštích letech. Přestože nemůže zaručit jiný výsledek.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat