Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Nečas nasázel premiérový hattrick v NHL, Palát se blýskl dvěma góly

Martin Nečas z Caroliny nasázel v utkání proti Coloradu hattrick. foto: AP

Ve čtvrtečních zápasech hokejové NHL byli Češi hodně vidět. Martin Nečas hattrickem vystřílel výhru Caroliny 5:2 nad Coloradem a střelecký večer prožil i Ondřej Palát, jenž za New Jersey dvakrát skóroval do sítě Calgary. V souboji lídrů soutěže Boston přejel 4:0 Vancouver i díky produktivitě Davida Pastrňáka (0+2) s Pavlem Zachou (1+1). V bráně se představili Vítek Vaněček a bezchybný Karel Vejmelka.
  7:21aktualizováno  7:57

Útočník Martin Nečas v NHL jasně ukázal, proč je mu v posledních letech připisována pozice největší české hvězdy po Davidu Pastrňákovi. Ve čtvrteční partii Caroliny proti silnému Coloradu už během zahajovací třetiny nasázel čistý hattrick a výrazně tak přispěl ke konečné výhře 5:2.

Češi v NHL

1. Pastrňák - 51z./75b. (33+42)

2. Hronek - 51z./36b. (3+33)

3. Nečas - 45z./34b. (16+18)

4. Hertl - 48z./34b. (15+19)

5. Zacha - 47z./33b. (12+21)

Na své premiérové třígólové představení zámořské kariéry čekal do svého 330. startu. Vše odstartoval už ve 2. minutě, kdy sám zavezl puk do útočného pásma a střelou mezi obránci překvapil Alexandara Georgijeva. V 7. minutě pak pro změnu během signalizované výhody pálil z první z mezikruží po zpětném pasu Brenta Burnse. Hattrick završil v 17. minutě, když jej před odkrytou bránou našel Teuvo Teräväinen.

Těsně před prvním odchodem do kabin Colorado vrátili do kontaktu veterán Zach Parise se Samuelem Girardem. Jediným střelcem druhé dvacetiminutovky byl ovšem domácí Michael Bunting a v samém závěru ještě zvýšil na 5:2 Seth Jarvis. Nečas (15:43, 3+0, +2, 5 střel) byl za svůj výkon zvolen první hvězdou zápasu.

V souboji druhého Bostonu s prvním Vancouverem se radovali domácí Bruins. Triumf 4:0 je tak s průběžnými 73 body dostal do sdíleného čela soutěže, když vyrovnali bodový součet Canucks. Kanadský celek navíc přerušil svou sérii dvanácti bodově úspěšných startů.

Gólman Bostonu Linus Ullmark na čisté konto potřeboval jen 17 zákroků. Domácí na Thatchera Demka vyslali 25 puků a radovali se čtyřikrát. V první třetině je za úspěchem nasměrovaly hned dvě trefy při hře v oslabení. Vždy u toho byl centr Charlie Coyle, jenž nejprve asistoval Bradu Marchandovi a posléze i Dantonu Heinenovi.

Už po 34. vteřinách hry ve druhé třetině David Pastrňák (17:22, 0+2, +2, 6 střel) s Pavlem Zachou (14:51, 1+1, +2, 1 střela) připravili pojistku pro Morgana Geekieho a stejná dvojice se jen o dalších patnáct vteřin později podepsala i pod finální trefu zápasu. Pastrňák asistoval a Zacha oslavil svou 12. branku sezony. K výhře v dresu Bruins přispěl i Jakub Lauko (10:52, +/-: 0, 1 střela), zklamaný naopak odcházel hostující bek Filip Hronek (22:25, +/-: 0, 1 střela).

Hokejisté Calgary překazili návrat do NHL uzdraveného útočníka Jacka Hughese. Největší hvězda New Jersey kvůli zranění v horní části těla vynechala posledních 11 zápasů, proti Flames vyslal talentovaný centr na bránu čtyři střely a u prohry 3:5 se bodově neprosadil.

To již neplatilo o českém útočníkovi Devils Ondřeji Palátovi (13:56, 2+0, +1, 3 střely), jenž byl zvolen druhou hvězdou duelu. Rodák z Frýdku-Místku, jehož v letošním ročníku rovněž limitovaly zdravotní potíže, vstřelil svou 7. a 8. branku sezony. Na více, než pouhé zkorigování skóre to ovšem tentokrát nestačilo. V bráně domácích nastoupil Vítek Vaněček a zastavil 25 z 29 střel Flames, za které se i ve svém druhém startu po výměně z Vancouveru trefil Andrej Kuzmenko. V sestavě New Jersey nechyběl také centr Tomáš Nosek (10:14, +/-: 0, 3 střely).

Rychlé tři góly z první třetiny v podání Jonathana Marchessaulta, Nicolase Haguea a Chandlera Stephensona stály za vítězstvím Vegas 3:2 z ledu Arizony.

Nedlouho po třetí inkasované brance nahradil Connora Ingrama mezi třemi tyčemi Coyotes český reprezentant Karel Vejmelka a ve zbytku duelu pochytal všech 28 střel soupeře. Domácí však v ofenzivě dokázali jen snížit brankou Claytona Kellera z 44. minuty a na vytoužené vyrovnání nedosáhli. Vejmelka byl za svůj bezchybný výkon jmenován druhou hvězdou zápasu.

Výsledky

NHL
9. 2. 2024 1:00
Philadelphia Flyers Philadelphia Flyers : Winnipeg Jets Winnipeg Jets 4:1 (3:0, 1:0, 0:1)
Sestavy:
Ersson (Petersen) – York, Sanheim, Se. Walker, Seeler, M. Staal, Drysdale, Zamula – Atkinson, Couturier, Tippett – Konecny, Frost, Farabee – N. Cates, Poehling, Foerster – Hathaway, Laughton (A).
Sestavy:
Brossoit (Hellebuyck) – DeMelo, Morrissey (A), Pionk, Samberg, Schmidt, Stanley – Vilardi, Scheifele (A), Connor – Ehlers, Monahan, Perfetti – Appleton, Lowry (C), Niederreiter – Iafallo, Naměstnikov, M. Barron.

Rozhodčí: W. McCauley, T. Hanson – S. Barton, J. Marquis

Počet diváků: 18 049

NHL
9. 2. 2024 3:00
Arizona Coyotes Arizona Coyotes : Vegas Golden Knights Vegas Golden Knights 2:3 (1:3, 0:0, 1:0)
Sestavy:
Ingram (13. Vejmelka) – Moser, Durzi, Dermott, Dumba, Välimäki, Kesselring – Keller (A), McBain, Schmaltz (A) – Maccelli, Bjugstad, Crouse (A) – Carcone, Kerfoot, Zucker – L. Cooley, Hayton, Guenther.
Sestavy:
Hill (L. Thompson) – Martinez (A), Pietrangelo (A), McNabb, Korczak, Hague, Miromanov – Cotter, Stephenson, Stone (C) – Barbašev, N. Roy, Marchessault – Brisson, W. Karlsson, Amadio – Röndbjerg, Howden, Kolesar.

Rozhodčí: Syvret, Pollock – Suchánek, Murchison

Počet diváků: 4600

NHL
Boston Bruins Boston Bruins : Vancouver Canucks Vancouver Canucks 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Sestavy:
Ullmark (Swayman) – Grzelcyk, McAvoy, H. Lindholm, Carlo, Forbort, Wotherspoon – Marchand, Coyle, DeBrusk – J. van Riemsdyk, Zacha, Pastrňák – Heinen, Geekie, Frederic – Lauko, J. Boqvist, Steen.
Sestavy:
Demko (DeSmith) – Q. Hughes, Hronek, Cole, T. Myers, Zadorov, Juulsen – P. Suter, J. Miller, Boeser – Michejev, E. Pettersson, E. Lindholm – Joshua, Blueger, Garland – Höglander, Aman, Lafferty.
NHL
9. 2. 2024 2:00
Carolina Hurricanes Carolina Hurricanes : Colorado Avalanche Colorado Avalanche 5:2 (3:2, 1:0, 1:0)
Sestavy:
Kočetkov (21. Raanta) – Burns, Slavin (A), Orlov, Skjei, DeAngelo, Chatfield – Jarvis, S. Aho II (A), Teräväinen – Nečas, Kotkaniemi, Bunting – Fast, J. Staal (C), Martinook – Noesen, Drury, Lemieux.
Sestavy:
Georgijev (Annunen) – Makar (A), Toews, Manson, Girard, J. Johnson, Byram – Rantanen (A), MacKinnon (A), Lehkonen – L. O'Connor, Colton, Drouin – Parise, R. Johansen, Wood – Kiviranta, F. Olofsson, Cogliano.

Rozhodčí: South, McIsaac – Tobias, Daisy.

Počet diváků: 18 720.

NHL
New York Islanders New York Islanders : Tampa Bay Lightning Tampa Bay Lightning 6:2 (3:1, 3:1, 0:0)
Sestavy:
Sorokin (Varlamov) – Dobson, Romanov, Pulock, Pelech, Mayfield, Reilly, Bortuzzo – Barzal, Horvat, Lee (C) – Palmieri, Nelson (A), Engvall – Wahlstrom, Pageau, Holmström – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.
Sestavy:
J. Johansson (Vasilevskij) – D. Raddysh, Hedman (A), Černák, Lilleberg, Perbix, de Haan – Kučerov (A), Point, Stamkos (C) – Hagel, Cirelli, Paul – Sheary, Motte, Eyssimont – Watson, Glendening, Barré-Boulet.

Rozhodčí: J. Brejk, S. Kozari – D. Brisebois, K. Flemington

NHL
New Jersey Devils New Jersey Devils : Calgary Flames Calgary Flames 3:5 (1:1, 0:1, 2:3)
Sestavy:
Vaněček (Daws) – Bahl, Nemec, L. Hughes, Hamilton, Hatakka, C. Miller, Marino – Palát, Hischier, Bratt – Meier, Haula, Mercer – Toffoli, J. Hughes, Holtz – Lazar, Nosek, Bastian.
Sestavy:
Markström (Vladař) – Hanifin, C. Tanev, Weegar, R. Andersson, Kylington, Pachal – Huberdeau, Šarangovič, Kuzmenko – Zary, Kadri, Pospíšil – Mangiapane, Backlund, Coleman – Pelletier, Rooney, Duehr.
NHL
Florida Panthers Florida Panthers : Washington Capitals Washington Capitals 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)