Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlobr Arťuchin: zákeřný tvrďák, co chrání hvězdy

Sport

  16:00
PRAHA - Pokud byste dělali v posledních 24 hodinách anketu v pražských ulicích, kancelářích či stravovacích zařízeních o nejdiskutovanějším jménu, jednoznačně by ji vyhrál útočník ruské hokejové reprezentace Jevgenij Arťuchin. Osmadvacetiletý obr, který se svými parametry nemá mezi hráči na 75. mistrovství světa v Bratislavě a Košicích konkurenci.

Rusko - Česko (Jevgenij Arťuchin) foto: ČTK

Věk: 28 let, výška bezmála dva metry a váha? Do čísla 120 mu chybí čtyři kilogramy. Povolání - hokejový útočník, toho času reprezentant Ruska na MS a klubovou příslušností hráč bohatého SKA Petrohradu. Seznamte se, Jevgenij Arťuchin.

DÁLE K TÉMATU

Tenhle obrovitý Rus se dostal do debaty nejen hokejového českého národa svým nedělním vystoupením v duelu sborné právě s Hadamczikovými svěřenci. Tři ostré hity, dva zranění čeští hokejisté a minimálně jeden zákrok za hranicí pravidel. Slušný výčet na dvě střídání během kterých to stihl, co říkáte? "Je to blb," nebral si po zápase servítky například český brankář Ondřej Pavelec.

JEVGENIJ ARŤUCHIN

VĚK: 28 let
VÝŠKA: 196 cm
VÁHA: 116 kg
POZICE: Útočník
KLUBY: Čechov, Tampa, Jaroslavl, Omsk, CSKA Moskva, Anaheim, Atlanta, Petrohrad
ÚSPĚCHY: Mistr světa do 18 let a mistr světa do dvaceti let.
ZAJÍMAVOST:
V roce 2006 dostal jednu suspendaci v NHL poté, když útočníkovi Ottawy Vermettemu "nafackoval" v bitce jeho vlastní helmou.
Před dvěma lety "vysklil" ochranné plexi poté, co do něj narazil (čistě) Alexe Tanguaye.

Fanoušci určitě použili i jiné hůře publikovatelné výrazy. Jenže je Arťuchin skutečně blbem, jak ho nyní vidí celé hokejové Česko? "Nechtěl jsem ho zranit. Mojí praci je hrát fyzicky a do těla, ale ne zákeřně," kál se Arťuchin před dvěma lety (tehdy hráč Tampy) po suspendaci za faul kolenem na Ville Peltonena z Floridy.

Pravdou je, že to byl pro Arťuchina jeden z pouhých tří disciplinárních prohřešků za velkou louží. Například právě v sezoně, kdy zranil Peltonena (2008/09) hrál v dresu Tampy v jedné lajně s nováčkem a nyní hvězdou ligy Stevenem Stamkosem, kterého měl za úkol společně s českým pořízkem Davidem Kočím chránit. A oba si vedli více než zdatně.

Navíc kromě Kočího dokázal Arťuchin, který začínal kariéru v nechvalně proslulém Víťazu Čechov (dříve Podolsk), ruský zlobr sbírat zářezy nejen do kolonky trestů ale také gólů a asistence. "Je obětí své obrovské síly, ale když zlepší poziční hru a práci s holí, může z něj být dobrý hráč," řekl na adresu Arťuchina předloni kouč Anaheimu Randy Carlyle.

JAK ARŤUCHIN ZBIL V BRNĚ TŘI FINY NAJEDNOU

Svatá slova. Arťuchin během zámořské kariéry svedl v regulérní sezóně celkem deset bitek a kromě porážky se Slovákem Chárou a jedné remízy dalších osm pěstních soubojů vyhrál. Navrch přidal ve 199 zápasech 49 bodů, což není u bitkařů zas tak obvyklý jev. Přesto nakonec slavnou zámořskou ligu opustil a před letošní sezonou zamířil zpět do ruské KHL, kde stihnul ve 26 zápasech za SKA Petrohrad nasbírat devět kanadských bodů a přidal 115 trestných minut (s obráncem Jemelinem nejvíce v soutěži).

Přitom do sezony vůbec nemusel nastoupit, ruští lékaři u něj odhalili srdeční nedostatečnost, která může vést až k selhání srdce. Proč se teda tvrďák s "měkkým" srdcem, který je v civilu údajně pohodovým chlapíkem a kterého si na Floridě oblíbili i místní novináři, začal chovat po vstupu na bratislavský led v neděli jako běsnící monstrum?

GÓL ARŤUCHINA V DRESU ATLANTY

Jako kdyby vstoupil místo do hokejové arény do římského kolosea? Důvod lze možná hledat v jeho vyjádření pro ruská média před šampionátem. "Nelíbí se mi jako lidé, mají špatný charakter. Najdou se mezi nimi fajn kluci, ale já většinou narazil na ty špatné," měl pronést Arťuchin. Po zápase s Českem se ale více než o Jágrovi a spol. mluví nyní o charakteru ruského zlobra.

Možná si o tom bude moci po MS promluvit se svým novým koučem - známým českým bouřlivákem Milošem Říhou, který je "představení" viděl přímo na stadionu jako expert České televize.