Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Sport

KOMENTÁŘ: Závěr fotbalové ligy připomínal divadlo, ligu dohráli i v koronavirem zničené Itálii

Hráči Karviné a Opavy při standardní situaci. foto: ČTK

Praha - Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? Závěr nejvyšší české fotbalové ligy ve skupině o záchranu nechvalně připomínal divadelní hru ztvárněnou Jiřím Lábusem s Petrem Čtvrtníčkem, která satiricky parafrázovala situaci v tuzemském fotbalovém rybníčku.
  5:00

Zbývalo dohrát dvě ligová kola ve skupině o udržení, aby se rozhodlo o jediném sestupujícím, postup ze druhé ligy měly právoplatně zaručené první Pardubice, druhé Brno a Dukla tak, aby v příštím ročníku nejvyšší soutěže byl sudý počet týmů.

Pražský celek z Julisky se ale z radostné novinky těšil pouhých šest dnů.

Proti byla Opava, v jejímž mužstvu se nakazil jeden z hráčů koronavirem a rázem bylo všechno jinak. Slezské mužstvo bylo posláno do karantény a jelikož se do začátku srpna zbytek skupiny o záchranu nestihne dohrát, poprvé v historii ligy nikdo nesestupuje – Opava, Karviná a Příbram, kterou několik let drží všemožnými prostředky mezi ligovou smetánkou kontroverzní šéf Jaroslav Starka, si mohly oddechnout.

Hráči Karviné a Opavy při standardní situaci.
Zleva brankář Opavy Vilém Fendrich, Adam Rychlý z Opavy a Lukáš Sadílek ze...

„Jsem šťastný jako blecha, co vám mám povídat. Asi to tak mělo být, nádherný den,“ komentoval příbramský boss rozhodnutí nedohrát skupiny o záchranu.

Nádherný den? Skutečně?

Rozhodnout o osudu sestupujících od zeleného stolu je další výrazná ťafka do už tak pochroumané reputace českého fotbalu. Vždyť i v Itálii, která byla z evropských zemí koronavirem postižena nejvíce, zbývají dohrát už pouze dvě ligová kola tak, aby byla soutěž plnohodnotně dokončena.

Zákeřný virus tu s námi pravděpodobně bude ještě nějakou dobu a je potřeba se s ním naučit vypořádat. Je správné kvůli jednomu nakaženému hráči rušit zbylý program?

Ve zmiňované italské Serii A řeší tento problém jednoduše – karanténa se týká jen pozitivně testovaných fotbalistů, zbytek může hrát.

Česká liga by se měla rychle inspirovat modely z okolních a vyspělejších soutěží. Pokud ne, tak si bude neustále držet nálepku pochybné a nahrávat konspiračním teoretikům, kterým vedení Ligové fotbalové asociace (LFA) pravidelně nabízí munici zdarma.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!