4. prosince 2011 13:03 Lidovky.cz > Sport > Názory

Váňa: Kvůli alkoholu jsem spatřil bílé myšky

Žokej Josef Váňa vyhrál 120. ročník Velké pardubické | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žokej Josef Váňa vyhrál 120. ročník Velké pardubické | foto: ČTK

PRAHA Dost se teď píše o depresích mezi fotbalisty. Když pominu depresivní stavy jako chorobu, tak si myslím, že v dostihovém sportu je k tomu mnohem blíž. Turf je nejistotou a podobnými stavy doslova prosáklý. Představte si, že jedete favorita v derby a skončíte někde vzadu, ne-li poslední! To je průs.., prostě malér. Pro vás, pro trenéra, pro majitele.

Možná že ve fotbale může mít deprese brankář z toho, když třeba pustí hloupý gól. Ale je to kolektivní sport a řekl bych, že tlaky se tam tříští, ti kluci se navzájem můžou podpořit. Jenže když žokej pokazí dostih vlastní chybou, tak těžko může čekat, že ho majitel koníka přijde utěšit…

U koní o depresích mluvit nemůžeme. U nich je to o zacházení – když se s nimi zachází dobře, jsou spokojení. Sám deprese nemám. Když se mi něco nepovede nebo někdo udělá chybu, tak si zařvu, ulevím si jadrným slůvkem, někomu vynadám a za minutu o tom nevím.

Také jsem si pomáhal alkoholem

Deprese můžou být i z pití. Ve fotbale se v téhle souvislosti mluví o Garrinchovi, Bestovi, Gascoigneovi. Do toho jsem spadl taky. Když jsem po roce 1989 působil v Německu, tak jsem tam byl hodně sám. Denně jsem si pomáhal skleničkou a došlo to tak daleko, že se organismus začal bránit. Až jsem jednou spatřil bílé myšky! Jenže za rodinou jsem se dostal jednou za půl roku, neměl jsem se komu svěřit. Copak budu o svojí samotě povídat nějakému Němci? Samota a chlast, to bylo zoufalé, ale po návratu jsem pití omezil a dostal se z toho.

Třeba i proto, že se daří. A truchlit, že jsem se v anketě Sportovec roku nedostal do první desítky? V Británii se sice loni stal sportovním králem žokej Tony McKoy, vítěz Velké národní, ale já se kvůli tomu netrápím. Kdepak! V pátek jsem na lovu trefil dvacet bažantů, užil si legrace v báječné partě. Jaké deprese?

Josef Váňa

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!