22. února 2018 8:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Mladou ruskou krásku (zatím) nezastavila dopingová přepadovka ani zkušenější parťačka

Alina Zagitovová při své olympijské jízdě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alina Zagitovová při své olympijské jízdě. | foto: ČTK/AP

KANGNUNG/PRAHA Až do Soči 2014 čekalo ruské krasobruslení na ženskou olympijskou vítězku mezi jednotlivci. Po krátkém programu v korejském Pchjongčchangu vše směřuje ke druhému zlatu v řadě. Také příběh mladičké Aliny Zagitovové má do pohádky daleko.

Když před čtyřmi lety v Soči zvítězila tehdy teprve sedmnáctiletá Adelina Sotnikovová, předpovídala se jí velká budoucnost.

163 centimetrů vysoký talent ale neuchránil od trablů ani slavný krajan Jevgenij Pljuščenko v roli kouče.

Jenže v Rusku nečekali s rukami v klíně, zda se Sotnikovová srovná, či nikoliv. Ne, vychovávali nové talenty. A kdyby jen jeden.

Světové šampionáty 2016 a 2017 ovládla osmnáctiletá Jevgenije Medveděvová, kterou na posledním evropském šampionátu porazila ještě o tři roky mladší Alina Zagitovová.

Obě dívky pod pěti kruhy na korejské olympiádě zcela opanovaly krátký program. Nejprve překonala vlastní světový rekord z týmové soutěže, kde braly stříbro, Medveděvová, poté jej na hodnotu 82,92 bodů posunula její krajanka.

A také tréninková parťačka. Ano, obě vede ve své skupině slavná Eteri Tutberidzeová.

„S mým výkonem jsem spokojená, ale jak vidíte, nestačilo to,“ pronesla po závodě průběžně druhá žena celkového pořadí.

„S Alinou jsme kamarádky, na tom se nic nemění, byť každý závod je jako malá válka,“ doplnila svoji odpověď, aby snad nezačali hledat novináři nějakou senzaci.

„Na závodech jsme rivalky, ale to přece ničemu neškodí. V soukromí jsme jako jakékoliv jiné holky v našem věku,“ dodává prostřednictvím tlumočníka pouze 156 centimetrů vysoká dívka.

Jejím slovům se věřit dá, ta nespokojenější by měla být Medveděvová, která až do letošního evropského šampionátu dva roky neprohrála.

Jenže přišla zlomenina nohy a kontinentální stříbro, když se musela poklonit před na světové scéně neotrkanou tréninkovou parťačkou, která ale dominovala na juniorské scéně. Jako první dívka pokořila hranici 70 bodů v krátkém programu a 200 bodů celkově. Drží i juniorský světový rekord.

Přitom je to pár let, co s krasobruslením málem skončila. Tutberidzeová ji vyhodila ze skupiny.

Důvod? Malé nasazení.

Mladičká krasobruslařka se po pár proplakaných dnech vrátila do tréninkového centra a poprosila o druhou šanci.

Dostala ji. A obstála.

Možná i tato zkušenosti ji nyní pomáhá. Nejen na závodech, ale také v zákulisí.

Když v pondělí Zagitovová vyjela na led trénovat na včerejší závod, po pár minutách přijeli dopingoví komisaři.

Chtě, nechtě musela trénink přerušit. Jenže kvůli nervozitě se protáhla dopingová zkouška na více jak čtyři hodiny. Že se pak na led už nevrátila, není třeba dodávat.

„Nechápeme to. Vyjela na led dle plánu a rozpisu, ale kvůli dopingovým komisařům musela trénink přerušit,“ posteskl si jeden z ruských krasobruslařských funkcionářů, kterého domácí média nejmenovala.

Zjevně nechtěli jitřit atmosféru kolem týmu, který v Koreji startuje pod neutrální vlajkou a názvem Olympijští sportovci z Ruska (OSR). A také kolem rozhozené mladinké závodnice.

Jak rychle se umí dostat do pohody, dokázala v krátkém programu. „Byla to skvělá jízda, ale umím lepší. Nyní chci předvést maximum v té volné,“ zaznělo z jejích úst následně.

A respektovaný web ESPN už začal rozebírat kouzlo ruských závodníků. Na co američtí experti přišli?

„Většinu skoků předvádějí ve druhé části jízdy, kdy je to kvůli únavě náročnější, a proto lépe hodnocené. Je to skvělá strategie. Ale také extrémně náročná, proto dominují a jsou jediní, kdo si to dovolí,“ řekl Tom Zakrajsek, trenér Američanky Mirai Nagasuové, po krátkém programu deváté ženy pořadí.

Dle stříbrného medailisty z Barcelony 1992 Paula Wylieho jsou k tomu ruští krasobruslaři vychováváni od dětství.

Alina Zagitovová
Alina Zagitova při krátkém programu.

Pomáhá tomu i extrémně tvrdé konkureční prostředí. „Hodně mladých dělá extrémně těžké prvky i skoky. To vás nutí dřít ještě více. Není příjemné, když vás poráží někdo, kdo je mladší a má tak být slabší,“ potvrdila jejich slova Medveděvová.

Moc dobře ví, o čem mluví. Tyto pocity totiž právě nyní kvůli Zagitovové prožívá...

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky