30. září 2009 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

ANALÝZA: Kdo může porazit Klička? Zase jen Kličko

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Vladimir (vlevo) a Vitali Kličkové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir (vlevo) a Vitali Kličkové. | foto: AFP

PRAHA VIDEO Boxerská těžká váha má v současnosti dva neomezené vládce, Vladimira a Vitalije Klička. Rozdíl mezi ukrajinským bratrským klanem a zbytkem světa se po nedělní jasné výhře Vitalije nad Chrisem Arreolou opět zvětšil.

Další zajímavé čtení ze světa fotbalu a hokeje ve středeční vydání deníku

Pět let, pět měsíců a šestnáct dnů. Tak dlouho se čeká na dalšího přemožitele jednoho či druhého ukrajinského kolosu. 10. dubna roku 2004 překvapivě podlehnul tehdy osmadvacetiletý Vladimir Kličko rodákovi z Indianapolis Lamonu Brewsterovi. O pět let starší Vitalij naposledy poznal hořkost porážky dokonce v létě roku 2003, kdy kvůli ošklivě otevřenému obočí ukončil ringový sudí předčasně utkání s Lennoxem Lewisem ve prospěch britského bijce již v 6. kole.

Od té doby se v dalších šestnácti duelech k výhře nad ukrajinskými horami svalů nikdo ani nepřiblížil. V červnu vypráskal Vladimir uzbeckou mlátičku Čagajeva, v neděli dopadl podobně proti Vitalijovi další tvrďák Arreola. "Nepřekvapilo mne to, i když jsem si říkal, že Arreolův styl by mohl na Vitalije platit. Ale nestalo se, neměl šanci," zhodnotil utkání pro Lidové noviny Lukáš Konečný, nejlepší český profesionální boxer.

NEJVÁŽNĚJŠÍ KONKURENTI

David Haye (28 let, Velká Británie) – Velkohubého Brita čeká za šest týdnů boj o titul mistra světa WBA s Nikolajem Valujevem. Na Kličky by mohl platit svou rychlostí a přesností úderů. Postrádá ale zatím zkušenosti, v supertíze má za sebou pouze jedno utkání.

Nikolaj Valujev (36, Rusko) – Světová čtyřka a nejvyšší (213 centimetrů) i nejtěžší (143 kilogramů) boxer všech dob. Právě délkou svých paží (216 centimetrů) by eliminoval největší přednosti obou Ukrajinců. Je však výrazně neohrabanější a pomalejší.

Alexander Povětkin (30, Rusko) – Třicetiletý olympijský šampion a amatérský mistr světa, přezdívaný "Car", je v současnosti nejnebezpečnějším boxerem supertěžké váhy. Zatím mu ale chybí zkušenosti, mezi profesionály se pohybuje jen necelé čtyři roky.

Je vůbec možné rodáky z Belovodsku porazit? "To je těžká otázka. Oni mají vše. Techniku, jsou na svou výšku velmi rychlí, silní. Navíc inteligentní, dokážou se takticky skvěle připravit, koncentrovat. Žádná velkohubá prohlášení. Nemají to zapotřebí. Porazit je může jen někdo, kdo je alespoň v něčem převyšuje," analyzoval přednosti Kličků Konečný.

A existuje někdo takový? Konečný má stejně jako další odborníci jasno. "David Haye a Nikolaj Valujev," vystřelí okamžitě jména světové boxerské trojky a čtyřky v těžké váze. "Haye je techničtější a rychlejší, Valujev naopak silnější, má ještě delší paže než oba Kličkovci," vysvětluje svou volbu.

Je pravděpodobné, že Kličkové skončí na vrcholu
"Osobně by se mi líbily souboje síly Vitalije Klička s technikou Davida Hayeho a tvrdosti Valujeva proti rychlosti a přesnosti Vladimira," přemýšlí nad možnými boxerskými šlágry Konečný. "Je ale jasné, že šanci dostane jen jeden a to ten, který vyhraje vzájemný souboj," připomíná česká boxerská jednička listopadový duel Valujev-Haye.

A jaký se dá očekávat další vývoj v nejprestižnější boxerské kategorii? "Myslím, že Haye ani Valujev nakonec proti Kličkům stejně neuspějí. Každopádně na duel s jedním z nich favorizuji Hayeho, který podle mne Valujeva porazí," nabízí svůj pohled Konečný.

TO NEJLEPŠÍ Z VITALIJE KLIČKA:

A co když skutečně jeden z vyzyvatelů neuspěje? "Pak by na Klička mohl platit zase jen Kličko," usmívá se Konečný. Je ale více než jasné, že tohoto souboje se fanoušci nikdy nedočkají. Ukrajinští chasnící totiž slíbili své matce, že se v ringu nikdy spolu v ostrém zápase neutkají. A svůj závazek nechtějí zatím porušit, i když jim promotéři nabízejí částku přes sto milionů dolarů.

Spíše se dá očekávat, že oba skončí na vrcholu. Místo přemožitelů se začnou hledat až jejich nástupci. Vitalijovi bylo totiž letos osmatřicet let, Vladimirovi třiatřicet. Kdo by se jím mohl stát? Mimo již zmíněného Hayeho snad jen Eddie Chambers nebo Alexander Povětkin. "Chambers na to, aby nyní porazil Kličkovce nemá. Povětkin je sice nebezpečný a silný, chybí mu ale zkušenosti. Potřebuje tak dva, tři roky. A to už bude na souboj s Vladimirem nebo dokonce Vitalijem pozdě," vysvětluje Lukáš Konečný.

TO NEJLEPŠÍ Z VLADIMIRA KLIČKA:

Před tím ale boxerskou supertíhu nejspíš čekají další dva roky tvrdé ukrajinské diktatury. Pokud se ale Kličkům podaří příští rok sjednotit všechny tituly (nyní drží Vladimir dva – WBO, IBF, Vitalij WBC, čtvrtý z nejcennějších pásů organizace WBA má ve svém držení momentálně Nikolaj Valujev), možná se tato doba výrazně zkrátí. Více by již dokázat nemohli.

A boxer bez motivace? To je jako auto bez motoru. Oba boxerští doktoři by poté naposledy předstoupili před novináře a řekli jednohlasné: "Sbohem". A odstartovali by tím novou éru. Éru bez dvoumetrových monster, která svou pílí, inteligencí, technikou a silou drtila více jak pět let zbytek boxerského světa.

  • 15Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

On-line reportáž | FOTBAL

Polsko - Česko
0:1
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.
90
Hodně netakticky si počínal Klich, který fauloval Daridu. Místo autového vhazování pro Poláky tak budou hosté rozehrávat přímý kop.
90
Domácí hráči i fanoušci si přejí odpískání pokutového kopu, sudí Klossner je však jiného názoru. Kalas nezahrál rukou, ale hrudí.

Najdete na Lidovky.cz