Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodman odletěl do KLDR. Pro Kima zahájí basketbalovou ligu

Sport

  12:00
PCHJONGJANG - Legendární americký basketbalista Dennis Rodman dnes přiletěl do KLDR navštívit diktátora Kim Čong-una, jehož označuje za svého dobrého přítele.

Basketbalová legenda Dennis Rodman foto: Reuters

Rodman se s Kimem setkal v Pchjongjangu již letos v únoru a spekulovalo se o tom, že by cílem jeho nové cesty mohlo být propuštění vězněného Američana korejského původu Kennetha Baea. Ten si v Severní Koreji odpykává patnáctiletý trest za údajný pokus o státní převrat. Někdejší hvězdný hráč NBA se ale údajně nechystá jednat o osvobození zadržovaného amerického misionáře.

"Necestuji do Severní Koreje, abych diskutoval o propuštění Kennetha Baea," řekl Rodman agentuře Reuters v telefonickém rozhovoru před svým odletem z Pekingu do Pchjongjangu. "Jde jen o další cestu v rámci basketbalové diplomacie," dodal. Podle agentury AP řekl Rodman novinářům, že během své stávající pětidenní mise chce zahájit v severokorejské metropoli basketbalovou ligu. Třicetiletý severokorejský komunistický vůdce je velkým fanouškem basketbalu a při předchozí Rodmanově návštěvě si podle všeho oba muži dobře rozuměli.

Dennis Rodman

Basketbalová legenda Dennis Rodman

Severní Korea minulý týden zrušila pozvání pro zvláštního amerického vyslance Roberta Kinga, který měl o propuštění Baea jednat. KLDR to zdůvodnila údajně provokativními přelety amerických bombardérů nad Korejským poloostrovem v rámci posledního americko-jihokorejského vojenského cvičení. Bae byl zadržen loni v listopadu, když prováděl turisty po přístavním městě Rason na severovýchodě KLDR. Za údajnou organizaci převratu v zemi byl odsouzen k 15 letům nucených prací. Pětačtyřicetiletý Bae prý ve vězení trpí stále vážnějšími zdravotními problémy.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...