Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouchardová: Šarapovová je podvodnice. Je špatně, že hraje a dostává divoké karty

Sport

  13:25
PRAHA - Hodně emocí budí v posledních dnech a týdnech ruská tenistka Maria Šarapovová, která se ve středu vrátila ve Stuttgartu vítězně na kurty po patnáctiměsíčním trestu za doping. V rozhovoru pro TRT World se tenisové hvězdy otevřeně pustila Kanaďanka Eugenie Bouchardová.

Maria Šarapovová. foto: Reuters

S Italkou Robertou Vinciovou, která sama nebyla zrovna nadšená z toho, že musí se Šarapovovou hrát, si Ruska poradila 7:5 a 6:3. Na tiskové konferenci pak se svým obvyklým sebevědomím odpovídala na otázky novinářů z celého světa.

„Není moje věc, jaký je systém udělování divokých karet. Jsem tenistka a sportovkyně, byly nabídnuty divoké karty od organizátorů turnaje, tak jsem je přijala. Využívám je, abych měla žebříček, ne kvůli trofejím, musím vyhrávat turnaje, to je moje práce,“ pronesla pětinásobná grandslamová vítězka.

Její soupeřky to ale často vidí trochu jinak. Už před pár dny se do Šarapovové pustily Polky Caroline Wozniacká a Agnieszka Radwaňská, které zkritizoval její manažer Max Eisenbud, po středě se pak přidala i Kanaďanka Eugenie Bouchardová.

„Nemyslím si, že je to v pořádku. Je to podvodník a nemyslím si, že podvodník v jakémkoliv sportu by měl mít možnost hrát znovu. Je to nespravedlivé vůči všem ostatním hráčům, kteří trénují a hrají bez podvádění,“ řekla sympatická třiadvacetiletá rodačka z Montrealu.

Šarapovová se s novináři bavit nechtěla, z tréninku šla rovnou do auta.
Maria Šarapovová na cestě na trénink před svým prvním turnajem po dopingové...

„Myslím, že WTA tím, že ji pomáhá prostřednictvím divokých karet, vysílá špatný signál pro malé děti, který říká: Podváděli jste? Nevadí, my vás vítáme s otevřenou náručí. Pro mě je to špatně a jestliže jsem ji kdysi brala jako svůj vzor, tak nyní to již neplatí,“ dodala finalistka Wimbledonu 2014, kde ji ve dvou setech zničila Češka Petra Kvitová.

Právě její krajanky – Barbora Strýcová i Andrea Hlaváčková – také naznačily, že udělování divokých karet není úplně spravedlivý. „Na druhou stranu, jde o pravidla a ta Šarapovová nyní neporušuje,“ doplnila druhá jmenovaná ve velkém rozhovoru pro LN z minulého týdne.

„Myslím, že pro samotný turnaj je to jen plus, když na něm Maria hraje. Poté, co nehraje kvůli těhotenství Serena Williamsová, tak tenis potřebuje hvězdu jako je ona,“ postavila se na stranu ruské soupeřky jiná Češka, Karolína Plíšková.

Podobně mluvil i šéf WTA Steve Simon: „Maria je hvězda, její účast na turnajích bude mít velký dopad na náš sport. Podívejte se jen na ten rozruch kolem jejího středečního comebacku. Odsloužila si svůj trest a my se moc těšíme na její návrat.“ Podobně mluvil i nový velvyslanec WTA, belgická legenda Kim Clijstersová.

Je ale otázka, zda by pro ženský tenis nebylo lepší snažit se podporovat třeba právě Plíškovou a další hráčky a z nich se vytvořit novou globální tvář tohoto sportu. U Šarapovové mnohých vadí mimo jiné i to, že se za svůj prohřešek vlastně pořádně nekála a že ji byl původně dvouletý trest zkrácen o devět měsíců.

„Myslím, že WTA by se měla zamyslet nad změnou pravidel. Divoké karty patří pro mladé, talentované hráčky, případně pro ty, které se vracejí po zranění. Ne pro hráčku, která porušila pravidla,“ zní přesto směrem k Simonovi z tenisových kabin mimo jiné od Němky Angelique Kerberové či Rumunky Simony Halepové.

Nejen ty budou nyní napjatě očekávat, zda alespoň v tomto ohledu (případné změny pravidel) budou moct brát návrat kontroverzní Rusky pozitivně.

Mimochodem, 15. května oznámí vedení French Open, druhého grandslamového turnaje sezony seznam divokých karet. Sama Šarapovová přiznala, že se zástupci francouzského podniku o její udělení pro svoji osobu už jednala.

Nový šéf French Open Bernard Guidicelli následně prohlásil, že „by bylo pokrytecké v současném boji proti dopingu ji Šarapovové udělit“. Zůstane zásadový i v dalších dnech, nebo se podvolí tlaku ze strany Rusky a WTA?

Mohlo by vás zajímat