Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Nic jsem neviděl, přiznal po prohrané bitvě o titul Konečný

Sport

  23:07aktualizováno  7. října 3:32
KYJEV/PRAHA - Bojoval až na krev, leč marně. Český boxer Lukáš Konečný z tvrdé bitvy se Zaurbekem Bajsangurovem odešel poražen a na vysněný titul organizace WBO lehké střední váhy nedosáhl. O triumfu domácího borce rozhodli sudí jednohlasným verdiktem.

Zkrvavený Lukáš Konečný foto: ČTK

Závěrečné vteřiny posledního kola už na výsledku nic nezměnily. Čtyřiatřicetiletý rodák z Brna tušil, že pro vítězství musí svého soupeře knockoutovat. Polevil v defenzivě a zvolil riskantní způsob útoku. To mu však místo rozhodující úderu vyneslo krvavou ránu na vlastním obočí.

Konečný si bezprostředně po utkání ovšem stěžoval na zhoršený zrak už od úvodního gongu. "Měl jsem velké problémy, špatně viděl a nemohl boxovat podle svých představ," vysvětlil v rozhovoru pro Profiboxing.cz. "S porážkou jsem smířený, ovšem dost mi vadí, že mě pálily oči, protože mě to rozhodilo."

O sedm let mladší Rus možná i proto průběh duelu zkušeně kontroloval. Coby úřadující mistr světa s podporou publika v zádech nemusel tlačit na pilu. Od aktivnějšího Konečného si udržoval odstup a po opatrnějším začátku začal trestat jakékoli pochybení v obraně.

V kyjevském Paláci sportu se přitom nebojovalo jen mezi provazy, ale i za oponami ringu. Dlouho očekávanému střetnutí, jemuž s napětím přihlížela i legenda těžké váhy Vitalij Kličko, předcházel konflikt mezi stájemi obou aktérů. Týmu Bajsangurova se totiž nelíbily rukavice Konečného, které neodpovídaly váhovému limitu předepsanému pravidly. Po tomto upozornění byly vyměněny s omluvou, že se jednalo o chybu výrobce.

Vyzyvatele, jemuž pořadatelé zaměnily nástupní hudbu od AC/DC, to ale nikterak z míry nevyvedlo. "O tom problému jsem věděl, šlo to však zcela mimo mne," řekl.

Češi na titul stále čekají

Česká profesionální jednička měla od dubna v držení prozatimní pás šampiona a o ten právoplatný nyní usilovala podruhé v kariéře. Pokud se však v roce 2008 po zápase se Sergejem Dzinzirukem cítila ukřivděna výrokem rozhodčích, tuto sobotu už měla k vítězství o poznání dál a jakékoliv zpochybňování vrdiktu sudích by bylo nesmyslné.

Bodové skóre vypadalo zcela jednoznačně: 109:119, 111:117 a 110:118 pro Bajsangurova. Konečný neměl důvod protestovat: po vyhlášení výsledků jen sklonil hlavu, mistrovi světa zatleskal a popřál mnoho štěstí.

Svou strategií ho přitom sok nikterak nepřekvapil. "To mě štve nejvíce: přesně takový box jsem od něho očekával. Ale s těma očima jsem já nemohl předvést přesně to, co jsem chtěl," mrzelo Konečného.

Ceněný pás, o nějž usilovali vedle Konečného i jeho další dva krajané, zůstal českým rohovníkům zakletý. V polovině třicátých let minulého století ve střední váze padl Vilda Jakš, v roce 2008 smolně i Rudolf Kraj. Druhý jmenovaný posléze ukončil kariéru.

Konečný také možnost, že by pověsit boxerské rukavice na hřebík, nevyloučil. "Po takovém zápase se mi ale končit nechce. Navíc jsem se cítíl vážně dobře. Nechám tomu teď chvíli čas, vše si promyslím a pak se rozhodnu," nastínil své plány zklamaný bojovník.

Konečný zaznamenal v Kyjevě svou čtvrtou porážku z 52 zápasů. Zaurbek Bajsangurov si připsal 28. vítězství k jedné prohře.