Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přimluvil se i Putin. Americká boxerská legenda bude reprezentovat Rusko

Sport

  5:59
MOSKVA/PRAHA - Až se 12. prosince postaví do ringu, nebude profesionální boxer křížové váhy Roy Jones Jr. reprezentovat jen barvy Spojených států amerických. Bývalý šampion několika váhových kategorií totiž nedávno získal ruské občanství.

Boxer Roy Jones Jr. s ruským pasem. foto: Reuters

Šestačtyřicetiletému ranaři, který mezi provazy ovládl 62 zápasů a jen osm prohrál, zařídil nový pas ruský prezident Vladimir Putin.

Jones ho o něj požádal během své srpnové návštěvy Krymu, kam ale nenamířil v roli sportovce, nýbrž jako raper. Jones svůj záběr činností rozšiřuje také občasným herectvím.

Putinovi, který se mnohokrát prezentoval jako fanoušek boxu, sdělil, že by bylo jednodušší cestovat do Ruska a ven, kdyby byl držitelem ruského pasu.

Politik se ho rozhodl americké ikoně bojových sportů zařídit: jeho požadavkem bylo pouze to, aby stříbrný medailista z olympijských her v Jižní Koreji 1988 trávil část roku v Rusku. Doklad dostal za zdmi Kremlu minulé úterý.

„V Rusku hodlám otevřít boxerské školy, vydělat si dvě nebo tři miliardy dolarů a rozvíjet hudební kariéru,“ nastínil své plány.

„Chci se naučit rusky tak dobře, aby mi tamní obyvatelé rozuměli. Myslím si, že to nebude trvat dlouho. Doufám, že už příští rok budumluvit jako Rus,“ pravil odhodlaně.

Zkušený bojovník se 12. prosince utká v Moskvě s Britem Enzem Maccarinellim, bývalým držitelem mistrovského pásu křížové váhy organizace WBO.

Americké asociace dvojí občanství schvalují, nicméně odmítají, aby byly Jonesovy zápasy jakkoliv spojovány s politickými záležitostmi.

Jako herec Depardieu

Jones je druhým cizincem v posledních dvou letech, jemuž bylo občanství uděleno přímo od hlavy státu Ruské federace.

V roce 2013 se tak stalo v případě francouzského herce Gérarda Depardieu. „Jsem připraven zemřít za Rusko, protože tady žijí silní lidé. Já se nechystám jako nějaký hlupák položit život za současnou Francii,“ komentovala tehdy svůj krok filmová hvězda.

Velkým fanouškem Putina je herec Steven Segal. Letos na jaře ho prezident dle informací serveru BuzzFeed doporučil, aby se stal čestným velvyslancem Ruska.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...