19. srpna 2019 11:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Češi mají nový šachový zázrak. Sedmiletý Jiří Bouška vyhrál mistrovství světa v rapidu

Jiří Bouška vyhrál MS hráčů do 8 let v rapid šachu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Bouška vyhrál MS hráčů do 8 let v rapid šachu. | foto: Pavel Matocha

minsk Jiří Bouška vyhrál tuto sobotu mistrovství světa v rapid šachu v kategorii do 8 let. Sedmiletý chlapec z Hlinska, který nyní hraje a trénuje v ŠK Polabiny, získal na MS v běloruském Minsku osm bodů z devíti partií a vybojoval tak samostatné první místo.

O půl bodu za ním skončili Rafael Bayramli z Ázerbajdžánu a Barad Yeganegi z Íránu. Kategorii chlapců do osmi let startovalo 169 šachistů z 35 zemí z celého světa.

Rapid šach je zrychlená varianta šachu, na mistrovství světa v Minsku se hrálo tempem 10 minut na partii s přídavkem 5 sekund za každý provedený tah.

Na svůj velký talent upozornil Jiří Bouška již loni v červnu na bleskovém turnaji na střeše paláce Lucerna v rámci festivalu ČEZ Chess Trophy 2018, kde jako šestiletý uhrál 5 bodů z 11 partií a vyhrál kategorii do 1600 elo mezi dospělými.