Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Írán zakázal 16letému šachovému velmistrovi hrát proti Izraelcům. Proto si změní občanství

Alírezá Fírúzdža | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alírezá Fírúzdža | foto: worldchess.com

Druhý nejlepší juniorský šachista světa Alírezá Fírúzdža už nehodlá reprezentovat Írán. Podle médií se tak šestnáctiletý velmistr rozhodl na protest proti zákazu hraní se soupeři z Izraele, který představitelé íránského režimu neuznávají. Ve světovém žebříčku federace FIDE patří Fírúzdžovi 29. místo.

V dubnu média uvedla, že na turnaji v Německu odmítl usednout k šachovnici proti izraelskému soupeři. Nyní však mladý hráč íránské činovníky informoval o přání změnit občanství.

Za jeho rozhodnutím může podle agentury Reuters stát i to, že nechtěl chybět na MS v rapid šachu, které začne ve čtvrtek v Moskvě. 

Tam se Írán nepřihlásil, Fírúzdža je ve startovní listině uveden pod vlajkou FIDE. „Žije ve Francii a zřejmě bude chtít hrát za ni nebo za USA,“ řekl předseda íránské šachové federace.

V říjnu vyloučila Írán ze svých soutěží mezinárodní federace juda, dokud reprezentanti nepřestanou bojkotovat souboje s izraelskými soupeři. 

Na letošním MS v Tokiu nutili íránští funkcionáři odstoupit Sajída Mollajího z kategorie do 81 kg, aby nenarazil na Izraelce. 

Loňský mistr světa Mollají odmítl a v soutěži pokračoval. Kvůli obavám o život se pak nevrátil do vlasti a žije v utajení v Německu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...