Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Írán zakázal 16letému šachovému velmistrovi hrát proti Izraelcům. Proto si změní občanství

Alírezá Fírúzdža foto: worldchess.com

Druhý nejlepší juniorský šachista světa Alírezá Fírúzdža už nehodlá reprezentovat Írán. Podle médií se tak šestnáctiletý velmistr rozhodl na protest proti zákazu hraní se soupeři z Izraele, který představitelé íránského režimu neuznávají. Ve světovém žebříčku federace FIDE patří Fírúzdžovi 29. místo.
  14:30

V dubnu média uvedla, že na turnaji v Německu odmítl usednout k šachovnici proti izraelskému soupeři. Nyní však mladý hráč íránské činovníky informoval o přání změnit občanství.

Za jeho rozhodnutím může podle agentury Reuters stát i to, že nechtěl chybět na MS v rapid šachu, které začne ve čtvrtek v Moskvě. 

Tam se Írán nepřihlásil, Fírúzdža je ve startovní listině uveden pod vlajkou FIDE. „Žije ve Francii a zřejmě bude chtít hrát za ni nebo za USA,“ řekl předseda íránské šachové federace.

V říjnu vyloučila Írán ze svých soutěží mezinárodní federace juda, dokud reprezentanti nepřestanou bojkotovat souboje s izraelskými soupeři. 

Na letošním MS v Tokiu nutili íránští funkcionáři odstoupit Sajída Mollajího z kategorie do 81 kg, aby nenarazil na Izraelce. 

Loňský mistr světa Mollají odmítl a v soutěži pokračoval. Kvůli obavám o život se pak nevrátil do vlasti a žije v utajení v Německu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....