Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Českým vlajkonošem v Riu bude Krpálek. ‚Mám obrovskou radost,‘ září judista

Sport

  15:45
RIO DE JANEIRO - Judista Lukáš Krpálek ponese českou vlajku při pátečním zahájení olympijských her v Riu de Janeiro. Vlajkonoše vybrali v hlasování čeští sportovci nominovaní na hry a jeho jméno oznámil Český olympijský výbor (ČOV).

Lukáš Krpálek. foto: ČTK

Judista Lukáš Krpálek ponese českou vlajku při pátečním zahájení olympijských her v Riu de Janeiro. Vlajkonoše vybrali v hlasování čeští sportovci nominovaní na hry a jeho jméno dnes oznámil Český olympijský výbor (ČOV).

„Mám obrovskou radost,“ řekl pětadvacetiletý mistr světa z roku 2014. „Jsem moc rád, že mě sportovci zvolili. Nečekal jsem to, protože dobrých sportovců máme v týmu opravdu hodně. Sice jsem věděl, že spousta z nich přijede až na druhou polovinu her, ale stejně jsem v to nedoufal. Vážím si toho.“

Sami sportovci vybírali vlajkonoše už před rokem na Evropských hrách v Baku. „Rozhodli jsme se, že z toho uděláme tradici, proto jsme tento způsob výběru vlajkonoše zvolili i v Riu,“ vysvětlil Martin Doktor, šéf české mise.

Dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice Doktor nejprve oslovil olympioniky, kteří budou v době slavnostního zahájení her přítomni v Riu, zda se ceremoniálu chtějí zúčastnit. Vznikl tak seznam sportovců, ze kterých pak mohli vybírat vlajkonoše všichni kvalifikovaní olympionici.

K favoritům patřili s Krpálkem mimo jiné vodáci či tenisté Petra Kvitová a Radek Štěpánek. „Kdyby mě sportovci zvolili, tak bych šla ráda, i kdybych hrála v sobotu, protože by to byla pocta. Tím, že to volí sportovci, tak kvůli nim bych šla,“ řekla po tréninku v Riu Kvitová, která hlasovala pro cyklistu Zdeňka Štybara.

„Volební účast byla hodně vysoká,“ podotkl Doktor. Sčítání hlasů pak ukázalo na Krpálka. „Lukáš vyhrál jasně,“ doplnil šéf výpravy.

Pětadvacetiletý Krpálek se zúčastnil již zahájení olympiády v Londýně a vlajku nesl při závěrečném ceremoniálu Evropských her v Baku. „Tam jsem měl premiérku. Jsem rád, že jsem si to tam vyzkoušel a teď načisto to bude přímo na olympiádě,“ řekl Krpálek, který bude v Riu patřit mezi favority kategorie do 100 kilogramů.

Roli vlajkonoše bere jako poctu, proto bude při pátečním zahájení možná i trochu nervózní. „Jít za Českou republiku na olympijských hrách a nést vlajku, to je jedna z největších věcí, které může sportovec zažít,“ řekl dvojnásobný mistr Evropy.

Před čtyřmi lety v Londýně byl vlajkonošem české výpravy badmintonista Petr Koukal. Jedinou českou ženou, která nesla vlajku při zahájení letní olympiády, byla kajakářka Štěpánka Hilgertová v Pekingu v roce 2008.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!