Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další odvátý Harrachov. Nechci z 'mamuta' rozhlednu, bojí se šéf MS

Sport

  14:51
LIBEREC/PRAHA - Finanční otázku nevidí úplně černě. Ačkoli mistrovství světa v letech v Harrachově, kde se během čtyř dnů odskákala jen kvalifikace a první dvě kola, odnesl vítr, prezident organizačního výboru Rostislav Jozífek si nezoufá. "Příště do toho půjdeme zase. Snad," říká.

Vítr komplikuje při MS v Harrachově zkušební kolo závodu jednotlivců. foto: ČTK

Už vás opustilo zklamání, že se o víkendu nemohlo skákat?
Zklamáním bych to nenazval, spíš frustrací. Frustrovaný jsem byl z toho, že na tom spousta lidí dělala pět let, navíc dva měsíce svítilo sluníčko a od Vánoc se tam mohlo skákat denně. A potom přijdou dva dny a jediná fronta za celou sezonu smete všechny závody málem po celé Evropě. To mi na tom vadí. Jsme na to zvyklí, s počasím se pereme často, ale tentokrát s tím nešlo udělat vůbec nic.

Dobrá, ale ona frustrace už odezněla?
Nemůžu si ji dovolit, celý tým pracuje dál, abychom udělali likvidaci v tom smyslu, že se šampionát musí uzavřít. Navíc už pracuju na vyúčtování, to je teď moje práce. Bude to trvat tak dva týdny. 

Mimochodem - jaké je teď v Harrachově počasí?
Teď už jsem ve své kanceláři v Liberci, ale víkendová větrná bouře už je pryč.

Kromě větru také sněžilo i pršelo.

Takže v pondělí by se dalo létat?
Myslíte jako že bychom šampionát o den nebo o dva posunuli? Teď by to možná šlo, ale to už jsou jenom kdyby a člověka by to akorát rozladilo. Všechno má trochu jiné souvislosti. Klima se mění dosti zásadním způsobem. Dřív to nebývalo tak, že by se hodně závodů rušilo, ale teď jsou napjatí všude. Já budu bojovat dál, ale problém leží někde úplně jinde.

Kde tedy?
V přístupu regionu. Bohužel tam s tím starým můstkem, který starý je, vidíme některé věci... Jestliže chceme dělat profesionálně mistrovství světa, které z hlediska organizačního profesionální bylo a sklízelo chválu, a máme to rozvíjet dál, tak to musíme uchopit jinak.

Naznačil jste, že vám vyúčtování bude trvat čtrnáct dní - můžete odhadnout, na kolik vás zrušení přišlo?
To se nedá. Světový pohár děláme do čtrnácti dnů, tady to budeme počítat měsíc. Umím to ve Světovém poháru, kde okamžitě z hlavy řeknu, co se děje, jdu za partnery a snažíme se to nějakým způsobem ustát, ale tady jsou věci komplikovanější. Jsou závislé na odvysílaných minutách, klíčová jsou televizní práva. Pokud jde o marketing, tam bychom tolik utrpět nemuseli. U televize je to jiné - snažíme se majitelům televizních práv vysvětlit, že bychom pro vzniklou situaci měli mít všichni porozumění a restrikce by neměly být velké. Nevidím to úplně černě.

Šampionát byl ale pojištěný, je to tak?
Byl, ale to máte jako s každým pojištěním. Nějakou ztrátu utrpíme.

Čas na rozmyšlenou

Jak se k zrušení šampionátu staví činovníci mezinárodní federace? Berou to tak, že se s tím bohužel nedalo nic dělat?
Mrzelo a mrzí to každého, tím spíš, že šlo o mistrovství světa. Nicméně mistra světa máme, to je jedna věc. Druhá věc je, že tohle se stává víc u letů než u skoků, protože lety jsou nebezpečnější a trošku horší počasí je ovlivňuje. Další věcí je, že nás to neohrožuje, pokud jde o další pořádání závodů nebo v otázce sportovní diplomacie, to nemá žádný vliv. Na šampionátu byla generalita mezinárodní lyžařské federace FIS a padla slova o tom, že jsme připravili něco velmi nadstandardního. Tam nemáme žádný problém.

Takže "větrná tradice" nemůže ohrozit pořádání dalších akcí v Harrachově?
Lidé z FIS mě v tomto směru kontaktovali už včera, bavili jsme se o závodě Světového poháru v únoru 2015, a já si dal čtrnáct dní, abych si všechno srovnal v hlavě. Protože pokud nebude stejný přístup všech zainteresovaných, pokud nebudeme vědět, že to chtějí opravdu všichni, tak... Je to velmi složité. Přece ty závody neděláme jenom pro sebe, ale taky pro českou hrdost, pro sport, který tady má tradici. Jde o to, aby se ten můstek nestal jen rozhlednou.

Během čtvrteční kvalifikace ještě byly na harrachovském mamutu příjemné podmínky

Vzal jste si čtrnáct dní na rozmyšlenou kvůli závodu Světového poháru v Harrachově?
Možná měsíc, první zasedání skokanské komise mezinárodní federace bude v dubnu v Barceloně. Teď je to na nás. Musíme se rozhodnout, jestli do toho půjdeme znova a budeme bojovat s větrnými mlýny - teď nemám na mysli jenom počasí. Je ale pravda, že ten termín, začátek února, je luxusní, snad do toho půjdeme zas. Chce to jen, aby každá podobná akce, ať už je to Harrachov, anebo Liberec, měla podporu obce, regionu, státu.

Můžete to konkretizovat?
To nechci, na to je příliš brzy.

Jenže jak naložit se skutečností, že za posledních patnáct let bylo v Harrachově kvůli počasí zrušeno deset závodů ve skocích, letech a severské kombinaci?
Ale to je zavádějící. Nikdo už nenapíše, že tam letos až do pátku včetně bylo takřka ideální počasí. Lepší to být nemohlo. A pak vám to pokazí faktor počasí. Jinak ale všechno fungovalo tak, že to není obvyklé ani na Turné čtyř můstků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat