Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Diktátor Kličko: Briggs je nebezpečný, ale radši bych boxoval s Hayem

Vitalij Kličko slaví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vitalij Kličko slaví | foto: Reuters

PRAHA Ukrajinského obra Vitalije Klička (39) čeká už za necelé dva týdny další strastiplná mise v ringu - ubránit mistrovský titul proti jednomu z fyzicky nejzdatnějších boxerů, vyzyvateli Shannonu Briggsovi. "Současné těžké váze s bratrem dominujeme," uvedl v rozhovoru pro rádio On the Ropes s tím, že svá slova hodlá 16. října proti zkušenému Američanovi podpořit.

Proč jste přijal výzvu právě Shannona Briggse? Lepší soupeř se nenabízel?
Není to jen můj názor, ale i mnoho boxerských expertu se domnívá, že je Briggs velmi silný a schopný soupeř. Současná těžká váha má příliš slabých bojovníků, chybí jí skutečně velká jména. Mike Tyson už není aktivní, Evander Holyfield není tak dobrý jako kdysi a před několika lety skončil i Lennox Lewis. Jsem to já a můj bratr, kdo dominuje nejtěžší váhové kategorii. Jsme připraveni boxovat s kýmkoliv, ale třeba takový David Haye se s námi utkat nechce a Nikolaj Valujev nemůže (je zraněný - pozn. red.).

Má Briggs dostatek schopností na to, aby vás mohl poslat k zemi?
To je dobrá otázka (směje se). Mám dost odboxováno, tak mu k tomu nechci dát příležitost. Utkal jsem se už i s velkými ranaři jako je Corrie Sanders nebo Lennox Lewis. Vím, že mám dobrou obranu a reflexy, takže mu nesmím dovolit, aby mě trefil plnou silou. Udělám všechno proto, abych ho dostal na zem dřív než on mne.

Jak se stavíte k Davidu Hayemu? Nejprve vás i bratra Vladimira vyprovokoval k zápasu a pak vycouval.
Podotýkám, že jsem nikdy neměl problém se svým bratrem, nicméně ohledně Davida Hayeho jsme se neshodli. Před několika měsíci jsme diskutovali o tom, kdo se s Britem utká, přáli jsme si to oba dva, protože o nás řekl spoustu hnusných věcí. Brácha mu chce odpovědět svými pěstmi v ringu, mezi provazy ho trápit celý zápas a až před koncem poslat k zemi. Má s ním osobní problém, zatímco mně jde o jeho titul (Vladimir drží dva ze čtyř nejprestižnějších pásů mistra světa, Vitalij jeden a zbývající patří Davidu Hayemu - pozn. red.), takže mám v úmyslu případný duel ukončit co nejdříve.

Vitalij Kličko oslavuje vítězství

Jenže David Haye si jako následujícího soupeře vybral Audley Harrisona...
Já mu rozumím, hledá lehčí cestu. Vím, proč se s námi nechce střetnout: tuší, že by to pro něj znamenalo konec kolotoče okolo světových titulů. Jeden teď drží, tak si ho užívá. Nabízeli jsme mu skvělé podmínky a dlouho jednali s jeho týmem, ale odpovídal vždy negativně. Pokud se chce David Haye nazývat světovým šampiónem, musí se utkat s jedním z nás.

Je vám třicet devět let. Jak dlouho máte v úmyslu pokračovat v aktivní kariéře?
Nestojím o překonání George Foremana, jakožto nejstaršího mistra světa těžké váhy (podařilo se mu to v pětačtyřiceti letech - pozn. red.). Stále mám ale spoustu energie, abych prokázal, že jsem nejsilnější na světě. Nyní vám proto nejsem schopný odpovědět. Všichni ale máme sen a já plním ten náš rodinný: jsme prvními bratry historie, kteří drží titul v těžké váze současně. Chceme získat všechny čtyři tituly, teď máme tři. Snad dostaneme proti Davidu Hayemu příležitost a pás si od něj vezmeme. Nechci ale přemítat o budoucnosti, tolik na ni nemyslím. Čeká mě zápas s Briggsem a pak uvidím.

Vzpomínáte ještě na svůj první zápas o titul?
Ano, bylo to nejlepší utkání mé kariéry. Jakožto oficiální uchazeč jsem vyzval Herbie Hideho. V Londýně jsem ho knockoutoval již ve druhém kole a vytvořil zápis, který je zvěčněn v knize rekordů. V ringu jsem potřeboval nejméně kol k tomu, abych se stal šampiónem nejtěžší váhové kategorie.

Jak jste se po zisku titulu cítil?
Byl jsem na sebe pyšný. Jako dítě jsem ve škole říkal kamarádům, že se jednoho dne stanu šampiónem, chtěl jsem zmlátit Mikea Tysona. Nikdo mi tehdy nevěřil, protože jsem byl malý a vychrtlý. V Sovětské svazu byl navíc profesionální box zakázaný. O několik let později jsem však titul přinesl a ukázal ho těm, co se mi smáli. Už to bude jedenáct let...

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!