Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Němec Nowitzki zdolal v NBA neamerický rekord. Velká pocta, řekl

Sport

  7:00
DALLAS (Od spolupracovníka LN v USA) - Další milník pokořen. Německý basketbalista Dirk Nowitzki (36) se před dvěma týdny stal v NBA nejúspěšnějším mimoamerickým střelcem. S jediným týmem zaznamenal přes 27 000 bodů. Jeho Dallasu se navíc daří - v západní konferenci je šestý.

Dirk Nowitzki vyhlíží volné spoluhráče. foto: ČTK/AP

V létě jste podepsal tříletou smlouvu s Dallasem, která vám zajistí 25 miliónů dolarů (asi 550 milionů korun). Čekalo se, že by to mohlo být více...
Vlastník týmu Mark Cuban byl za ta dlouhá léta, co za Dallas hraju, nesmírně štědrý a loajální. Udělal ze mne hlavní oporu týmu, když mi bylo 24 let. Nemám si na co stěžovat. Mám rád náš tým, atmosféru v něm i jeho okolí. Proto jsem podepsal.

LN Kobe Bryant podepsal vloni s Lakers kontrakt na 48 milionů dolarů, ale jeho tým nemůže kvůli platovým stropům podepsat jiné hráče. Zato vy a Tim Runcán v Dallasu hrajete za menší plat, ale ve špičce NBA...
Pokud mé rozhodnutí přispělo k tomu, že jsme se mohli více posílit, o to jsem spokojenější. Pro mne bylo rozhodující, že jsem cítil od Marka Cubana jeho touhu přivést do Dallasu kvalitní posily, chtěl jsem hrát za dobrý tým, pokud možno opět o titul NBA. Jsme rád, že to vyšlo, že máme zpátky Tysona Chandlera a získali jsme Chandlera Parsonse.

Dirk Nowitzki (vlevo) v souboji s Luisem Scolou.
Střela! Dirk Nowitzki v utkání proti Indianě.
Dirk Nowitzki vyhlíží volné spoluhráče.
Dirk Nowitzki při pokusu o zakončení. Brání ho James Harden z Houstonu.

LN Nedávno jste překonal rekord Hakeema Olajuwona a stal jste se nejúspěšnějším neamerickým střelcem v historii NBA. Co to pro vás znamená?
Velkou poctu. Hakeem byl vynikající hráč v devadesátých letech, se skvělou prací nohou a skvělou střelou. Obdivoval jsem ho, o to je to pro mne větší pocta.

LN Jak jste se dokázal udržet po ta dlouhá léta ve špičkové formě?
Tolik košů jsem mohl nastřílet jen proto, že jsem byl celou kariéru zdravý. Snažím se důsledně dbát o své tělo, a to ve všech směrech. Například letos v létě jsem hodně trénoval a posiloval, což mi hodně pomáhá. Jsem rád, že se mi v kariéře vyhýbala velká zranění. A jistě mi pomohlo, že Dallas hrál dlouhodobě na špičce tabulky. Doufám, že koše v NBA budu dávat ještě další tři čtyři roky.

LN Mistrovství Evropy se bude příští léto hrát v Německu. Těšíte se?
Je to skvělé, že se bude hrát u nás doma. Během celé mé reprezentační kariéry jsme nikdy nehráli žádný velký turnaj u nás doma. I když se bude jednat jen o první kolo, bude to velký přínos pro německý basketbal a jsem si jistý, že v Berlíně na zápasech bude panovat úžasná atmosféra. Abych byl upřímný, tak si nejsem jistý, že budu moci v 37 letech hrát po dlouhé sezoně ještě v létě za Německo, nevím, zda mne vyberou, ale pokud budu fit a bude o mne zájem, rád budu reprezentovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!