23. prosince 2016 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Doping není pouze ruský problém, zlobí se Putinův mluvčí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Doping v Rusku, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doping v Rusku, ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Praha Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov promluvil ve čtvrtek pro ruský televizní kanál Rossiya-24. Postěžoval si na mezinárodní sportovní organizace, které podle něj odmítají spolupráci s ruskými sportovními svazy. Vyjádřil také přesvědčení, že doping není pouze ruským problémem.

„Události a data, která byla nedávno objevena, poukazují na to, že nemáme co do činění s dopingovou krizí, jenž by byla čistě ruskou záležitostí,“ řekl Peskov. „Jde spíše o problém postihující celosvětový antidopingový systém.“

Dále také zmínil (ne)ochotu ke spolupráci ze strany mezinárodních sportovních organizací.

„Všechna naše prohlášení ohledně naší připravenosti spolupracovat s mezinárodními sportovními organizacemi zůstávají nezodpovězena a jsou stále častěji opomíjena,“ zdůraznil Peskov v rozhovoru.

„Ve skutečnosti jsme se setkali s šokujícím případem dopingu v naší zemi. Prezident Putin a vysocí představitelé sportovních svazů opakovaně odsoudili dopování v Rusku a vyjádřili rozhodnost bojovat proti tomuto zlu, kterým je doping ve sportu,“ dodal mluvčí Vladimira Putina.

Falšovali testy zlatých medailistů z olympiády

Začátkem měsíce kanadský právník Richard McLaren předal nezávislé komisi WADA druhou zprávu, ve které odkrývá problematiku ruského dopingu. V dokumentu je jmenováno více než 1000 ruských sportovců, mezi které patří jak ti ze zimních nebo letních disciplín, tak i paralympici.

Dále je v ní jmenováno hned dvanáct medailistů z olympiády v Soči. Kromě toho dopingové testy dalších dvou sportovců, kteří na těchto hrách získali čtyři zlaté medaile, byly zfalšovány.

Zpráva nicméně nepřinesla žádná konkrétní jména a sám McLaren později prohlásil, že se tak rozhodl i kvůli samotným sportovcům a jejich soukromému životu. Navíc by jejich jména měly zveřejnit příslušné mezinárodní sportovní federace a ne on osobně.

Jan Krejcar, Lidovky.cz
  • 3Diskuse
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na Lidovky.cz