Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dopuješ, tleskat ti nebudu. Plavci oceňují Australana, který odmítl stát na stupních vítězů vedle kontroverzního Číňana

Sport

  10:50aktualizováno  15:39
kwandžu - Australanu Macku Hortonovi tleskali jeho plavečtí kolegové za to, že se při ceremoniálu na mistrovství světa odmítl postavit na stupně vítězů po bok kontroverzního Číňana Sun Janga.

Mack Horton se na stupně vítězů vedle Číňana Suna nepostavil. foto: ČTK/AP

Horton, který už při triumfu na OH 2016 označil Sun Janga za dopujícího podvodníka, stál při přebírání stříbra za 400 metrů kraul na zemi za stupínkem. 

Sun Jang byl na tom nejvyšším, protože počtvrté za sebou tuto disciplínu na MS vyhrál.

V korejském Kwangdžu měl velkou podporu čínských fanoušků, ale v plavecké komunitě není oblíbený kvůli svým dopingovým skandálům. 

Ten poslední přišel loni v srpnu, kdy při dopingové kontrole doma v Číně rozmlátil zapečetěné vzorky krve kladivem. 

Hájil se tím, že antidopingoví komisaři při kontrole porušili několik nařízení, a od Mezinárodní plavecké federace FINA dostal pouze varování. 

Světová antidopingová agentura WADA se ale proti tomu odvolala ke sportovní arbitráži CAS, která bude případ projednávat v září.

Sun Jang tak může závodit na MS, ale Horton dal znovu jasně najevo, co si o něm myslí. „Nechci sdílet pódium s někým, kdo se chová takhle,“ řekl na Číňanovu adresu. 

Odmítl i Sun Jangovu výzvu na tradiční společné pózování medailistů fotografům.

A světoví plavci jeho odvahu ocenili. 

„Čekali jsme na medailový ceremoniál a byli jsme zvědaví, co se stane. Bylo to úžasné. Když jsme přišli do jídelny, přišel po nás a celá jídelna začala tleskat,“ popisovala dnes novinářům americká prsařka Lilly Kingová.

Mack Horton se vyfotil jen s bronzovým Gabrielem Dettim

Závodníci podle ní cítí, že jim mezinárodní organizace FINA neposkytuje dostatečnou ochranu. „Takže se sportovci musejí postavit sami za sebe. Myslím, že tohle byl začátek,“ řekla dvojnásobná olympijská vítězka z Ria.

Australan Mitch Larkin byl na svého krajana ohromně hrdý. 

„Myslím, že 99 procent sportovců od bazénu ho podporuje, takže v tom rozhodně není sám. To, co udělal, bylo statečné a kurážné a cítím k němu velký respekt za to, že to dokázal,“ řekl.

Kozubek doplaval na mistrovství světa v Koreji čtvrtý. Jen sekundu od medaile

Hortonovým protestem se v pondělí zabýval i výkonný výbor mezinárodní federace FINA. Rozhodl, že plavci i australskému svazu pošle dopisem napomenutí. „FINA sice respektuje svobodu projevu, ale musí být uplatňována ve správném kontextu. Stejně jako u dalších velkých sportovních organizací naši sportovci a jejich doprovod znají zásady FINA a vědí, že nemají používat podniky FINA pro osobní prohlášení nebo gesta,“ uvedlo vedení světového plavání v oficiálním prohlášení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!