1. června 2015 10:26 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V 92 letech rekordmankou. Američanka vyléčila rakovinu a zaběhla maraton

Američanka Harriette Thompsonová se v 92 letech stala nejstarší ženou, která... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američanka Harriette Thompsonová se v 92 letech stala nejstarší ženou, která... | foto: ČTK/AP

SAN DIEGO Američanka Harriette Thompsonová se v 92 letech stala nejstarší ženou, která kdy dokončila maraton. Vitální rodačka z Charlotte, jež zvládla dvakrát souboj s rakovinou, absolvovala Rock ‚n‘ Roll Marathon v San Diegu už pošestnácté, tentokrát za sedm hodin, 24 minut a 36 sekund.

Letošní ročník označila za nejtěžší. „Každý rok je to těžší a těžší, ale tohle byl pro mne špatný rok,“ řekla Thompsonová, jež v lednu přišla o manžela a poté ji postihla stafylokoková infekce v jedné noze. 

„Moc jsem netrénovala, protože manžel byl vážně nemocný a musela jsem být s ním. A když v lednu zemřel, musela jsem léčit nohu,“ uvedla.

Dosud nejstarší ženou, která zvládla maratonskou trať dlouhou 42,195 kilometru, byla jiná Američanka Gladys Burrillová. Maraton v Honolulu absolvovala v roce 2010 ve věku 92 let a 19 dní, Thompsonová je podle pořadatelů ze San Diega o 46 dní starší.

Bývalá pianistka, jež vystoupila i na třech recitálech ve slavné koncertní síni Carnegie Hall, si prý během maratonu v hlavě přehrávala oblíbené klavírní skladby, aby trať lépe zvládla. 

Američanka Harriette Thompsonová se v 92 letech stala nejstarší ženou, která...
Harriette Thompsonová dostala od organizátorů pamětní medaili.

I přes obavy z nedostatku tréninku nakonec jen mírně zaostala za svým loňským časem 7:07:42, kterým stanovila rekord ve věkové kategorii nad 90 let.

Thompsonová, jež má za sebou boj s rakovinou kůže a zhoubným nádorem v čelisti, se k maratonům dostala až v 76 letech. 

Členky kostelního sboru, se kterými zkoušela, absolvovaly maraton ve prospěch nadace pro boj s leukémií. „V té době jsem kvůli rakovině přišla o několik členů z rodiny a řekla jsem si: dobrá, ujdu maraton,“ vzpomínala na své vytrvalecké začátky.

„Všichni kolem mě ale běželi, tak jsem se rozběhla s nimi,“ řekla s tím, že se maratony staly důležitou součástí jejího života.

„Nemyslím, že bych dneska ještě žila, kdybych tohle nedělala. Já pomáhám jim a oni laskavě pomáhají mně,“ dodala.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz