ilustrační foto

ilustrační foto | foto: ČTK

Finsko slaví: má florbalové mistry světa, ve finále porazilo Švédsko

•   17:40
HELSINKY - Florbalisté Finska obhájili na domácím mistrovství světa v Helsinkách titul. Ve finále osmého světového šampionátu dnes porazili šestinásobné šampiony ze Švédska 6:2.

Pro tým Tří korunek to byla vůbec první porážka na MS v základní hrací době, předtím prohráli jen v roce 2008 ve finále v Praze s Finskem 6:7 v prodloužení.

Nepřehlédněte

Před zaplněnou Hartwall Arenou, v níž se sešlo 13.276 diváků, získali Finové rychle vedení. V šesté minutě se trefil Mika Kohonen a za 56 vteřin jásali finští fanoušci podruhé, když překonal gólmana Patrika Janssona kapitán Mikael Järvi. Švédové sice snížili v 28. minutě díky Kimu Nilssonovi, ale zápas patřil nadále Finům. Nejlepší florbalista světa Mika Kohonen svou druhou trefou v utkání v 35. minutě domácí tým uklidnil.

2006 (Švédsko) - Švédsko,
2008 (Česká republika) - Finsko, 2010 (Finsko) - Finsko.

Přehled českých umístění: 1996 - 4. místo, 1998 - 6. místo, 2000 - 6. místo, 2002 - 4. místo, 2004 - stříbro, 2006 - 4. místo, 2008 - 4. místo, 2010 - bronz.

Na začátku závěrečného dějství Rickie Hyvärinen a Mikko Kohonen zvýšili už na 5:1. Při vyloučení Mikka Kohonena v 53. minutě zkorigoval stav Rasmus Sundstedt, ale Finové si výhru bez potíží pohlídali. Při power play Švédska ještě 77 vteřin před koncem dovršil výsledek Lassi Vänttinen.

V duelu o konečné páté místo porazili Lotyši Norsko 6:5 v prodloužení a zajistili si přímou účast na dalším světovém šampionátu ve Švýcarsku. Na turnaji v roce 2012 budou hrát i Finsko, Švédsko, Švýcarsko a Česko, další země čekají boje v kontinentálních kvalifikacích. Lotyši sice v zápase prohrávali už 1:3, ale v závěru otočili na 5:4. V 58. minutě sice vynutil prodloužení Andreas Sletten, ale v čase 66:51 rozhodl Janis Jansons.

MS ve florbale 2010

Finále: Finsko - Švédsko 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 6. Mika Kohonen (Tiitu), 7. Järvi, 35. Mika Kohonen (Vehkaoja), 43. Hyvärinen (Savolainen), 46. Mikko Kohonen (Forsten), 59.  Vänttinen (Hyvärinen) - 28. K. Nilsson (K.-J. Nilsson), 53. Sundstedt (Svensson).

Rozhodčí: Erhard, Renz (oba Švýc.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 13.276.

O 3. místo: Česká republika - Švýcarsko 9:3 (0:0, 4:2, 5:1)
Branky a nahrávky: 22. Fridrich (Fojta), 30. Garčar (Zálesný), 34. Chrápek (Tomašík), 40. Chrápek z trestného střílení, 51. Richter (Fridrich), 45. Ostřanský (Chrápek), 55. Tomašík (Brus), 58. Richter, 59. Sladký - 25. Stucki (Antener), 28. M. Hofbauer (Ch. Hofbauer), 52. M. Hofbauer (Ch. Hofbauer).

Rozhodčí: Skoog, Pettersson (oba Švéd.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 10.875.

O 5. místo: Lotyšsko - Norsko 6:5 v prodl. (1:2, 2:2, 2:1 - 1:0) Branky: 30. a 54. Kostusevs, 16. Malkavs, 30. Atis Blinds, 44. Juškevičs, 67. Jansons - 12. Straete, 15. Eriksen, 25. E. V. Nielsen, 38. Snellingen z trestného střílení, 58. Sletten.