16. května 2014 13:19 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

'Vražedná' kombinace: déšť a italské stezky. Giro sčítá oběti karambolu

Peloton při další deštivé etapě na Giru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peloton při další deštivé etapě na Giru | foto: Reuters

Joaquim Rodríguez, pro mnohé největší favorit Gira d´Italia, bude už páteční etapu sledovat jen u televize - pokud vůbec. "Moc mě to bolí, že musím opustit Giro, ale není jiná možnost," říká Španěl. Se zlomeným žebrem i zlomeným palcem nemůže pokračovat dál.

Už při dubnovém závodě Amstel Gold Race se Rodríguez zranil, tehdy se však hovořilo pouze o blíže neurčených bolestech v oblasti žeber.

"Ve skutečnosti jsem měl deváté a desáté žebro zlomené. Nechtěli jsme o tom mluvit, aby mí soupeři neútočili hned v prvních etapách Gira," přiznává nyní. "Start Gira pro mě pak nebyl dobrý, v úvodní týmové časovce jsem trpěl. Ve středu mi ale připadalo, že můj stav se lepší. V etapě do Viggiana předvedl celý náš tým skvělé představení. A teď se stane tohle."

Hromadný pád 40 jezdců na kruhovém objezdu 11 kilometrů před cílem čtvrteční etapy do Montecassina vyřadil tohoto "věčně druhého" bojovníka týmu Kaťuša ze hry. Tentokrát je zlomené osmé žebro.

Rodríguez: nikoho neviním

"Silnice byla velmi kluzká a my jeli přes 60 kilometrů za hodinu," popisoval. "Riziko je tu vždy. Je součástí naší práce snažit se být vepředu a usilovat o vítězství. Nemohu vinit organizátory nebo místní silnice."

Po pádu se zvedl z asfaltu a pokusil se pokračovat. "Byl jsem stále plný odhodlání. Ale po chvíli jsem věděl, že nemohu dýchat."

Dorazil do cíle se ztrátou takřka osmi minut. Dva jeho pomocníci Caruso a Vicioso museli vzdát. Vicioso bude dnes se zlomenou kyčlí v Římě operován. Stavba týmu Kaťuša se zhroutila.

Po večerním vyšetření v nemocnici, které odhalilo zlomeniny v Rodríguezově těle, odstoupil i její lídr.

"Přijeli jsme sem vyhrát Giro. A teď je pro nás bitva o celkové pořadí zcela ztracena," nešťastně říkal sportovní ředitel José Azevedo. "Tohle je den, na který bych nejraději hned zapomněl."

Roche teď bude pomáhat Majkovi

Nicolas Roche, jeden ze dvou lídrů týmu Tinkoff-Saxo, sice na rozdíl od Rodrígueze pokračuje dál, jenže na dobré celkové umístění už nemůže pomýšlet ani on. Po pádu ztratil ve čtvrtek 15 minut.

"Nico má pohmožděniny a tržné rány na levě straně těla. Pár dnů pojede s bolestí," říká sportovní ředitel Lars Michaelsen.

Irovu ztrátu způsobilo nejen zranění, ale i zcela zničené kolo. Příliš dlouho musel čekat, než dostal nové.

"Bude nyní pomocníkem Rafala Majky a pokusí se i o etapové vítězství," plánuje Michaelsen.

Rovněž mladý Polák Majka, loni na Giru sedmý, byl mezi postiženými ve čtvrtečním pádu. "Ale dokázal dojet druhou skupinu dříve, než začalo závěrečné stoupání. Je potlučený, bolí ho to, ale dá se včas dohromady," tvrdí jeho sportovní ředitel. Do cíle přijel Majka 49 vteřin po Evansově skupině a v celkovém pořadí si dokonce polepšil na čtvrté místo.

Svoji ztrátu dokázal po pádu limitovat také Michele Scarponi, lídr Astany. Na rozdíl od Poláka však zaostal o 1:37 minuty.

"Trápím se. Kvůli ztrátě času i kvůli pádu," říkal Ital, který je šampionem Gira z roku 2011. "Cítil jsem se na trati dobře. Pak upadnu a kloužu pořádný kus po asfaltu... Ale Giro je dlouhé."

Bude se v něm už muset obejít bez pomocníka Janeze Brajkoviče. Slovinec odnesl čtvrteční karambol zlomeným loktem. také on patří na seznam jezdců, pro něž se 6. etapa stala konečnou.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.