• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Marcus Grönholm vyhrál závod na Novém Zélandu. | foto: ČTK

Grönholm vyhrál Tureckou rallye

Sport
  •   12:05
KERMER - Finský jezdec Marcus Grönholm vyhrál Tureckou rallye a stále se drží ve hře o titul mistra světa. Při absenci zraněného úřadujícího šampiona Sébasteina Loeba si tovární pilot Fordu připsal páté vítězství v sezoně. Na Francouze ztrácí tři soutěže před koncem MS 25 bodů. Ve hře jich je ještě třicet.

"Bude to těžké, ale není to nemožné," prohlásil Grönholm po 23. triumfu v kariéře ke svým vyhlídkám na celkové vítězství v mistrovství světa.  Grönholm v extrémních podmínkách blátivé soutěže vyhrál s přehledem před týmovým kolegou a krajanem Mikkem Hirvonenem, v závěrečné etapě ještě zvýšil svůj náskok na dvě a půl minuty.

Třetí skončil Henning Solberg z Norska s peugeotem. Loebův slavný náhradník Colin McRae v úvodu útočil na medailové pozice, ale postupně se propadal, v závěrečném testu do cíle nedojel a obsadil dvanácté místo.

Loeb v Turecku nemohl startovat kvůli zlomené ruce a ani jeho účast v dalších soutěžích není jistá. Grönholmovi pak ubyl v sobotu jeho největší konkurent Petter Solberg, který nedokončil druhou etapu po nárazu do skály. Nor dnes s penalizací ještě vyhrál dva ze tří testů a celkově byl se sedmi dílčími triumfy nejúspěšnějším jezdcem. Grönholm byl nejrychlejší v pěti erzetách a společně s Hirvonenem se ujali vedení v hodnocení Poháru konstruktérů před Leobovým týmem Citroën Kronos.

Sobota byla osudnou i Janu Kopeckému, který skončil se Škodou Fabia v rokli, když v zatáčce na blátě ztratil nad autem kontrolu. Už v pátek ale urazil kolo, takže do druhé etapy nastoupil s velkou ztrátou bez nadějí na úspěch. Martin Prokop s citroënem obsadil 22. místo a po diskvalifikaci vítězného Švéda Anderssena kvůli porušení pravidel v servisní zóně byl šestý v hodnocení šampionátu Junior WRC. Pavel Valoušek skončil po sobotních problémech třiatřicátý.

Body nakonec nezbyly na žádného jezdce za volanty fabií - Belgičan Francois Duval, Rakušan Andreas Aigner a Fin Harri Rovanperä se seřadili hned za honorovanými pozicemi od devátého místa. Mistrovství světa bude pokračovat za dva týdny v Austrálii.

Autor: