Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Hnilička spojkou mezi vládou a sportovci: Chceme prosadit 130 lidí na zápasech, není snadné vyhovět všem

Milan Hnilička, předseda národní sportovní agentury. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rozhovor
Praha - Stojí v čele Národní sportovní agentury a momentální situace kolem koronavirové pandemie jeho schopnosti pořádně prověřuje. Bývalý hokejový brankář Milan Hnilička (poslanec za hnutí ANO) je nyní spojkou mezi českými sportovci a vládou, které předává podněty a nabízí nejvhodnější řešení.
  8:45

Mezi ně patří i aktuální navýšení maximálního počtu osob, které mohou být přítomny při fotbalových ligových zápasech, aby se plně zajistil jejich provoz i mediální výstup. „Navrhujeme ministerstvu zdravotnictví 130 osob,“ říká v e-mailovém rozhovoru pro LN Hnilička s tím, že tento limit chce prosadit také pro další profesionální klání, která se odehrávají na venkovních prostranstvích.

Lidovky.cz: Je teď náročné vyhovět přáním sportovců a zároveň myslet na potřebná opatření?
Je to náročné, ale sportovní prostředí chápe, že zdraví je to nejdůležitější, a tudíž potřebná opatření musí mít vždy prioritu, a proto nelze vždy vyhovět přáním sportovců a sportovních organizací. Vždy se snažíme navrhovat takový konsenzus, kterým co nejvíce vyhovíme sportovnímu prostředí, ale zároveň s ním souhlasí i epidemiologové a jiní odborníci ministerstva zdravotnictví.

Lidovky.cz: Jak vůbec vaše spolupráce s vládou momentálně vypadá a jaký vliv máte?
Naše hlavní úloha je sbírat podněty od sportovního prostředí, zejména od sportovců, klubů a svazů. Jejich podněty vyhodnocujeme a poté představujeme na ministerstvu zdravotnictví návrhy, jak by mohlo podle našich představ probíhat uvolňování opatření ve sportu, a debatujeme o nich s epidemiology a ministrem zdravotnictví. Opatření, která ministr zdravotnictví se svým týmem posoudí pozitivně, předloží na vládu k projednání.

Milan Hnilička, předseda národní sportovní agentury.
Milan Hnilička, předseda národní sportovní agentury.

Lidovky.cz: Už nyní mohou lidé aspoň trochu sportovat, ulevilo vám to od četných žádostí aspoň trochu?
Naopak. Jak probíhá uvolňování postupně, chodí nám týdně stovky dotazů, jaká je tedy aktuálně situace, v kolika lidech se smí sportovat, jestli je potřeba rouška ke sportování, zdali se otevřou vnitřní sportoviště a podobně. Co se týká žádostí o uvolnění opatření, těch je, řekl bych, pořád stejně.

Lidovky.cz: Od posledního květnového týdne se mohou pořádat profesionální zápasy a závody s omezeným počtem účastníků. Nejdříve se mluvilo o padesáti osobách, přičemž hned obratem se zjistilo, že zápas fotbalové ligy v takovém počtu zajistit nelze. Jak se na tohle číslo přišlo? Projednávala to vláda s NSA?
To, že řešíme dřívější start fotbalové ligy, je výsledkem velmi dobře zvládnuté epidemiologické situace v našem státě, protože podle našich posledních zpráv například Francie řeší úplný opak, a to nucené ukončení sezon ve všech sportovních odvětvích. Finální číslo s ministerstvem zdravotnictví intenzivně komunikujeme, nicméně nedokážu v tuto chvíli říci, jak bude vypadat, finální slovo bude mít vláda. U fotbalu jsme po diskusi s vedením Ligové fotbalové asociace navrhli ministerstvu omezení 130 osob na jednom stadionu v jeden čas s tím, že se do něj počítají hráči, realizační týmy, techničtí pracovníci, lékaři, komisaři, rozhodčí, zástupci médií bez možnosti návštěvy diváků. Odehrát ligový fotbalový zápas v omezení padesáti osob je opravdu nemožné.

Lidovky.cz: V jakém stavu jsou jednání o navýšení limitu?
Pan ministr i epidemiologové se k tomuto návrhu staví kladně a jsem pevně přesvědčen, že ve finálním rozhodnutí bude toto číslo navýšeno minimálně na zmíněných 130 osob.

Lidovky.cz: Platilo by to obecně, nebo má jít pouze o výjimku pro fotbal?
Nemůžeme preferovat pouze fotbal na úkor jiných sportů, ta opatření musejí mít logiku a být férová pro všechny. Dokážu si tedy představit povolení 130 osob na zápas bez diváků na utkání venkovních profesionálních soutěží a závodů.

Lidovky.cz: Postupné rozvolňování v první vlně nezahrnulo tréninky mládeže a amatérů, vznikla dokonce petice, aby mohli sportovat dříve než v červnu. Jak to tedy vypadá nyní?
Bylo to hlavní téma našich jednání s ministerstvem zdravotnictví a současná situace je taková, že amatéři a děti mohou na venkovních sportovištích trénovat v počtu deseti osob a k tomu trenér. To už stačí pro většinu kolektivních sportů, které se dají provozovat venku – můžete hrát basket pět na pět, volejbal, fotbal, pozemní hokej, atletické štafety a celou řadu dalších sportů. Co se týká vnitřních sportovišť, otevřeny jsou posilovny a studia pro různé sportovní lekce typu TRX, jóga, fit box – tam jsou omezení na maximální počet osmi osob na jedné lekci, s rozestupy mezi jednotlivými sportovci a nutnosti nošení roušek.

Lidovky.cz: Počítali jste už finanční ztráty v českém sportu způsobené koronavirovou pandemií?
Vzhledem k tomu, že koronavirová epidemie pořád probíhá, nelze v tuto chvíli určit celkové finanční ztráty.

Lidovky.cz: Čeho se nouzový stav a pravděpodobná následná krize dotkne ve sportu nejvíc?
Zřejmě profesionálního sportu a provozovatelů sportovišť. Firmy nebudou mít po krizi tolik prostředků, aby mohly podporovat sport, a to podle mě pocítí profesionální kluby napříč všemi sporty. U provozovatelů sportovišť je rovněž provozní výpadek z nájmů a vstupů velmi citelný a určitě ovlivní například plánované investice do rekonstrukcí nebo rozšíření daných sportovišť.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat