Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejisté mohou završit skvělou českou noc. Ve čtvrtfinále je čekají Finové

Sport

  0:34
VANCOUVER/PRAHA - V mužstvu mají 15 hráčů, kteří dosáhli na stříbro v Turíně. A nefaulujte, přesilovky jsou téměř smrtící zbraní Finů! Jistě - tahle varování platí pouze v případě, že čeští hokejisté splnili v noci na dnešek povinnost osmifinálového postupu přes Lotyšsko.

Jágr, Michálek a Čajánek oslavují druhý gól v síti Nabokova. foto: Reuters

Už dnes v noci je má ve čtvrtfinále olympijského turnaje čekat právě Finsko. Jako nejpřijatelnější soupeř z nabídky favoritů, přes které chce tým kouče Vladimíra Růžičky dokráčet k bojům o medaile. "Ale tady už může každý porazit každého," řeklo české eso Jaromír Jágr. "A Finové se před čtyřmi roky dostali až do finále. Navíc i ve Vancouveru hrají výborně." Tak na co si dát ještě pozor?

VANCOUVER ON-LINE

Na vlastní disciplínu. Protože pokud Finům dovolíte početní výhodu, připravte se na pořádný kolotoč. "Hrají je výborně, mají rotační pohyb před brankou. Obránci pak útočí z překvapivých míst," všiml si hokejový odborník Pavel Richter. Ne nadarmo byli Suomi v proměňování přesilovek s úspěšností 35,29 % druhým nejsilnějším týmem, hned po Švýcarsku. A to si dovolili proti Švédům neskórovat.

Za tento zákrok šel Fleischmann (zcela vpravo) ven.

Na finské opory. Saku Koivu a Teemu Selänne. Oba sice už hrávali před 12 lety v Naganu, jejich kariéra se blíží ke konci. Ale pořád to jsou mazaní lišáci a velké osobnosti. Ve finském týmu jsou zatím tři hráči, kteří dali víc než jeden gól: dvoubrankoví Niklas Hagman, Kimmo Timonen a Jarkko Ruutu. Posledního z nich dobře znáte: svojí někdy až brutální hrou válcuje vše kolem sebe, což před čtyřmi roky na vlastní kůži dobře pocítil i Jágr.

Na podcenění. Jágr přiznává, že je Finsko z psychologického hlediska přijatelnějším soupeřem než Kanada. "My ho respektujeme, jenže ne tak, abys nehrál svoji hru. Kanada je o něco silnější pojem, je to tak silná značka, že jdou do zápasu a proti některým týmům už vedou 1:0." Finsko v základní skupině porazilo 5:1 Bělorusko a 5:0 Německo. Švédům pak podlehlo 0:3. Češi ale na ně v důležitých bojích umí. Ovšem musí je brát stejně vážně jako ostatní favority. Mají zkušený tým, který se vyznačuje rychlým pohybem. V Turíně se s nimi před turnajem vůbec nepočítalo. A oni tam odměnou za nejlepší hru dostali stříbro.

Finský brankář Mikka Kiprusoff.

Na zeď v kleci. Niklas Bäckström a Miikka Kiprusoff tvoří jistý tandem, Finové ve statistikách brankářů byli s úspěšností zásahů 94,12% na skvělém třetím místě. Recept je jasný: střílet, střílet, střílet. A clonit před brankou, kde to často jiskří... "Jenže my to furt šmrdláme někde v rozích a před bránou jsme úplně plonkoví," citoval deník Sport známého kritika Jaroslava Holíka.

Na sladění svých řad. Příliš času na to není, ale v noci proti Lotyšům se prostor našel. Už v tomto zápase udělal kouč Růžička potřebné změny. Konečně se totiž rozhodl zasáhnout do složení všech útočných formací. Do prvního útoku dal k Eliášovi i Plekancovi místo Martina Havláta Martina Erata. V druhé lajně bude s Jágrem a Čajánkem hrát Milan Michálek. "Právě on je dost silný na puku, umí ho podržet, vyhrává osobní souboje," chválí Richter. "Líbí se mi i náš třetí útok s Krejčím nebo Fleischmannem."

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Úřad průmyslového vlastnictví
Správce ICT

Úřad průmyslového vlastnictví
Praha
nabízený plat: 19 730 - 28 920 Kč