Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak se vám líbí? Organizátoři představili medaile her v Tokiu, které začnou přesně za rok

Sport

  16:15
Tokio - Zlaté a stříbrné medaile na olympijských hrách 2020 v Tokiu budou nejtěžší v historii letních olympiád, váží 556 a 550 gramů. Kompletní medailovou kolekci, kterou vytvořil Juniči Kawaniši, ve středu představili japonští pořadatelé při ceremoniálu připomínajícím přesně rok do zahájení olympiády.

Takto vypadají zlaté medaile. foto: Reuters

Budu rád, když se dostaneme na 120 sportovců, tvrdí o české účasti na olympiádě Martin Doktor

Na výrobu medailí o průměru osm a půl centimetru byly použity recyklované kovy z téměř 79 tisíc tun mobilních telefonů a dalších malých elektronických zařízení, která se vybrala při sbírce po celém Japonsku. 

Dostalo se z nich 32 kilogramů zlata, tři a půl tuny stříbra a 2,2 tuny bronzu.

Na přední straně je řecká bohyně vítězství Niké, což je tradice u olympijských medailí vyžadovaná Mezinárodním olympijským výborem. 

Na zadní straně jsou olympijské kruhy a logo her v Tokiu. Vítězný design byl vybrán z více než čtyř stovek návrhů profesionálů i studentů. Na okraji medaile bude vyryta disciplína, za kterou byla udělena.

Autor designu medailí Juniči Kawaniši.
Bronzové medaile.

Zlaté medaile jsou vyrobeny ze stříbra a pozlaceny šesti gramy zlata. Čistě stříbrné jsou kovy za druhé místo. Bronzové medaile jsou z nerezové formy bronzu obsahující zinek. 

Stužky jsou z recyklovaného polyesteru a design s japonskými a olympijskými motivy je vytvořen tak, aby nevidomí mohli pohmatem zjistit, o jakou barvu medaile se jedná.

Na olympijských hrách v Tokiu se za rok bude rozdělovat 339 sad medailí ve 33 sportech.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!