Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se vám líbí? Organizátoři představili medaile her v Tokiu, které začnou přesně za rok

Sport

  16:15
Tokio - Zlaté a stříbrné medaile na olympijských hrách 2020 v Tokiu budou nejtěžší v historii letních olympiád, váží 556 a 550 gramů. Kompletní medailovou kolekci, kterou vytvořil Juniči Kawaniši, ve středu představili japonští pořadatelé při ceremoniálu připomínajícím přesně rok do zahájení olympiády.

Budu rád, když se dostaneme na 120 sportovců, tvrdí o české účasti na olympiádě Martin Doktor

Na výrobu medailí o průměru osm a půl centimetru byly použity recyklované kovy z téměř 79 tisíc tun mobilních telefonů a dalších malých elektronických zařízení, která se vybrala při sbírce po celém Japonsku. 

Dostalo se z nich 32 kilogramů zlata, tři a půl tuny stříbra a 2,2 tuny bronzu.

Na přední straně je řecká bohyně vítězství Niké, což je tradice u olympijských medailí vyžadovaná Mezinárodním olympijským výborem. 

Na zadní straně jsou olympijské kruhy a logo her v Tokiu. Vítězný design byl vybrán z více než čtyř stovek návrhů profesionálů i studentů. Na okraji medaile bude vyryta disciplína, za kterou byla udělena.

Autor designu medailí Juniči Kawaniši.
Bronzové medaile.

Zlaté medaile jsou vyrobeny ze stříbra a pozlaceny šesti gramy zlata. Čistě stříbrné jsou kovy za druhé místo. Bronzové medaile jsou z nerezové formy bronzu obsahující zinek. 

Stužky jsou z recyklovaného polyesteru a design s japonskými a olympijskými motivy je vytvořen tak, aby nevidomí mohli pohmatem zjistit, o jakou barvu medaile se jedná.

Na olympijských hrách v Tokiu se za rok bude rozdělovat 339 sad medailí ve 33 sportech.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: