25. července 2019 10:20, aktualizováno  12:01 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

První Češka na K2. Kolouchová zdolala už tři nejvyšší hory na Zemi

Klára Kolouchová na K2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klára Kolouchová na K2 | foto: Instagram Kláry Kolouchové

Himaláje Česká horolezkyně Klára Kolouchová se stala první Českou v historii, která zdolala tři nejvyšší hory na Zemi. Po výstupu na Mount Everest v roce 2007 a Kančendžengu letos v květnu, zdolala Kolouchová ve 4:05 hodin pákistánského času vrchol druhé nejvyšší hory světa K2.

Kolouchová K2 pokořila ve 4 hodiny ráno pákistánského času, na své stránky napsala: „Jooooooo!!!!! Jsme tu!!!! Dream2K2 pokračuje, safe descent!!!!“

Horolezkyně se o vrchol K2 pokoušela již dvakrát během posledních pěti let. Výstup na druhou nejvyšší horu světa je mnohem náročnější než výstup na Mount Everest. 

Mezi horolezci obecně platí za nejzrádnější a nejobávanější, při výstupu na ni hraje největší roli počasí. Při jejím zdolávání přišlo o život už 84 lidí. 

Horolezkyně Klára Kolouchová
Horolezkyně Klára Kolouchová

„Kláře to moc přeji. Zdolání K2 je obrovsky náročné, je to skvělý úspěch,“ říká Radek Jaroš, který se stal se 15. horolezcem na světě a prvním Čechem, který vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku. 

Zatím se na vrchol 8611 metrů vysoký dostalo pět Čechů, Kolouchová je první ženou. Historickým milníkem byl výstup Josefa Rakoncaje v letech 1983 a 1986. Dalšími českými pokořiteli nebezpečné hory byli Libor Uher, Pavel Bém, Radek Jaroš a Jan Trávníček. 

V roce 2007 pokořila Kolouchová nejvyšší vrchol naší planety - himalájský Mount Everest. I jedenáct let po svém výkonu stále zůstává jedinou rodilou Češkou, jež na Mount Everestu stanula. 

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.