Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rio se blíží, tým je mladý a silný. Zopakovat žně z Londýna ale bude přetěžké

Sport

  13:32
PRAHA - Už za 293 dnů se v Riu rozhoří oheň XXXI. olympijských her. Rok 2015 českému sportu ukázal: tým pro hry bude silný. Medailová bilance z Londýna 2012 není nedosažitelná.

To je radosti! Zuzana Hejnová slaví další titul mistryně světa. foto: Reuters

Deset cenných kovů, z toho čtyři zlaté. Na konci londýnské olympiády se český sport v srpnu 2012 nacházel v euforickém stavu, vždyť tak úspěšný od her v Atlantě 1996 nikdy nebyl.

Co z této euforie o tři roky později zůstalo? A může se v Riu 2016 opakovat? Jedním slovem: může. Ale vzápětí dodejme: bude to nesmírně obtížné.

„Vypracovali jsme na Českém olympijském výboru seznam dvou desítek sportovců, o nichž si myslíme, že mají v Riu reálnou šanci na medaili,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Těm chceme zajistit maximální podmínky, aby si nemohli stěžovat, že byli finančně, materiálově nebo logisticky limitovaní.“

Totální obměna zlaté sestavy

Osobnosti schopné porážet celý svět jsou zde nadále – a další dorůstají. Což dokládá i seznam mužů a žen, kteří letos vybojovali pro Česko na světových šampionátech devět medailí v olympijských disciplínách. Tedy jen o jednu méně, než kolik jich bylo v

K nim bychom mohli připočíst ještě tenisty, kteří sice své mistrovství světa nemají, ale Šafářová, Berdych a deblisté v sezoně dosáhli na finále či semifinále grandslamů. A jsou zde pochopitelně také další naděje.Londýně 2012.

„Náš sport je zhruba na stejné úrovni jako v roce 2012. I když tehdy jsme měli větší šíři umístění na 4. až 6. místě,“ soudí Kejval.

Čeští medailisté z mistrovství světa 2015 v olympijských disciplínách

ZLATO:

Hejnová - atletika, 400 m překážek

Synek - veslování, skif

Prskavec - vodní slalom, K1

Kudějová - vodní slalom, K1

STŘÍBRO:

Fuksa - rychlostní kanoistika, C1 1000 m

Dostál - rychlostní kanoistika, K1 1000 m

Knapková - veslování, skif

BRONZ:

Cink - cyklistika, horská kola

Havel, Trefil, Dostál, Štěrba -

rychlostní kanoistika, K4 1000 m

CELKEM:

4 zlaté - 3 stříbrné - 2 bronzové

Letos se mohou pátými místy ve světě pochlubit alespoň plavkyně Závadová a judista Krpálek. Loni byla pátá na zatím posledním mistrovství světa jachtařů i Fenclová-Kozelská.

Zuzana Hejnová, Ondřej Synek, Jiří Prskavec a Kateřina Kudějová. Taková je sestava zlatých Čechů ze světových šampionátů roku 2015. Zcela jiná než jaké bylo složení čtveřice triumfující na olympiádě 2012.

A značně odlišné byly i letošní emoce čtyř českých vítězů her v Londýně.

Skifařka Mirka Knapková po zisku stříbra na mistrovství světa ve Francii nadšeně hlásila: „Snad ze mě před Riem spadla nervozita.“

Moderní pětibojař David Svoboda se po dvouleté zdravotní pauze vrátil cenným 4. místem v Evropě a 8. na světě. „Soupeři si mě hlídají. Už nepůjde zaskočit je,“ tvrdil.

Oštěpařka Barbora Špotáková patřila i po rozchodu s koučem Železným k favoritkám šampionátu v Pekingu, ale 9. místo bylo hořkým zklamáním. „Musím si najít trenéra na techniku,“ pochopila.

Jaroslav Kulhavý s medailí

Jaroslav Kulhavý s medailí

A bikera Jaroslava Kulhavého na mistrovství světa v Andoře sužovala vysoká nadmořská výška, závod vzdal. Jeho seriál zdravotních trablů nebral konce. „Musím dostat astma pod kontrolu,“ předsevzal si.

Na velká sportovní loučení bylo mezidobí od Londýna do Ria v Česku skoupé. Jen Kateřina Emmons, očekávající nyní v listopadu druhého potomka, ukončila kariéru. Tenisový pár Hlaváčková–Hradecká se rozešel a zase sešel. Sportovním rozvodem a hledáním nových partnerek gradoval příběh plážových volejbalistek Kolocové a Slukové. A střelkyně Sýkorová, bronzová z her v Londýně, letos plánovala: „Po svatbě bude buď Rio, nebo dítě.“

Přesto drtivá většina opor z londýnského olympijského týmu zůstala na scéně včetně 47leté Štěpánky Hilgertové. Pro mnohé z nich, například Synka či Špotákovou, bude Rio patrně poslední příležitostí na výrazný olympijský úspěch.

Vedle těchto českých sportovních celebrit se však zároveň hlásí o slovo nová generace medailistů, jejichž obličeje se fanoušci teprve učí znát. Puntičkář a tréninkový maniak Fuksa, vysmátý obr Dostál, vabank hráč Prskavec, tichá flegmatička Kudějová, ze stínu vycházející Cink.

Těm všem je maximálně 24 let. Případný olympijský úspěch je může pozdvihnout mediálně i marketingově na jinou dimenzi.

Doktorova vize: 130 sportovců

Bitva o Rio bude ještě dlouhá. V Londýně reprezentovalo 133 Čechů. Šéf mise Martin Doktor vyhlašuje, že by také do Brazílie mohlo odletět zhruba 130 sportovců.

Zatímco atleti a plavci plní olympijské limity dva roky, v řadě sportovních odvětví kvalifikace ještě neproběhly, nebo pokud ano, tak sportovci získávali místo na zemi, nikoliv na jméno. O jeho obsazení rozhodnou v příštím roce až národní kvalifikace. Obzvlášť pikantní budou na divoké vodě, kde proti sobě svedou také atraktivní dvojice Prskavec–Hradilek a Kudějová–Hilgertová. Pouze jedna loď v každé kategorii odcestuje v létě do Ria.

Kajakář Jiří Prskavec se stal mistrem světa.

Kajakář Jiří Prskavec se stal mistrem světa.

Mezi nejpočetněji zastoupené sporty se v české výpravě nejspíš opět zařadí tenisté. Může se jich nominovat až dvanáct, rozhodne světový žebříček k 6. červnu 2016.

Absolutní olympijský debut naopak čeká na golf a pravděpodobně jej obstará rovněž Klára Spilková.

Z kolektivních sportů shořely naděje házenkářů, volejbalistů, fotbalistů, ale i omlazených basketbalistek. Poslední nadějí tudíž zůstávají basketbalisté. Ti se senzačně probili do drsné olympijské kvalifikace, odkud v červnu 2016 postoupí jen vítězové tří šestičlenných skupin.

Pokud v ní neuspějí, pak nebudou Češi poprvé od Atlanty 1996 zastoupeni na hrách ani v jednom kolektivním sportu.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat