Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Je zvláštní, že Wiggins dostával výjimky zrovna před Tour, říká jeho bývalý lékař

Britský cyklista Bradley Wiggins se zlatou olympijskou medailí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský cyklista Bradley Wiggins se zlatou olympijskou medailí. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Terapeutické výjimky nejsou doping, zní unisono od lékařů a antidopingových komisařů od chvíle, kdy ruští hackeři vyvěsili na internet zdravotní dokumenty špičkových sportovců potvrzující lékařsky schválené užívání zakázaných látek. Možná nejsou dopingem, otázky však vyvolávají. Tak jako u britského cyklisty Bradleyho Wigginse, jenž dostával injekce kortikosteroidů zrovna před největšími závody.

„Překvapilo mě, že tři terapeutické výjimky na injekčně podávaný triamcinolon dostal Wiggins těsně před třemi největšími závody - dvěma Tour a jedním Girem,“ řekl pro BBC Prentice Steffen, lékař bývalé Wigginsovy stáje Garmin Slipstream.

„Nutí vás to přemýšlet, jestli je skutečně jen náhoda, že velkou dávku dlouho působícího kortikosteroidu potřeboval zrovna před nejdůležitějším závodem sezony,“ pokračuje Steffen.

„Ze zpětného pohledu to určitě nevypadá dobře,“ dodává lékař s odkazem na to, že jedna z výjimek na tramcinolon byla Wigginsovi udělena před Tour de France 2012, kterou jako první Brit v historii vyhrál.

Další povolení k užití 40mg tohoto léku ordinovaného při astmatu a alergii, jimiž údajně Wiggins trpí, a figurujícího na seznamu zakázaných látek dostal nejúspěšnější britský olympionik všech dob před Tour 2011 a Girem o dva roky později.

Podle Steffena je záhadou, proč Wiggins takto silný přípravek nepotřeboval před rokem 2011, kdy pouze jednou (v roce 2009) žádal o výjimku na běžnější léky na astma, a také po roce 2013. BBC v této souvislosti cituje také Johna Dickinsona z University v Kentu, lékaře, jenž pracoval s více než tisícovkou sportovců s dýchacími potížemi.

„Tato látka (triamcinolon) se podává jedincům, kteří trpí závažným astmatem a potřebují intenzivní péči. Takový člověk by určitě nebyl dostatečně fit, aby zvládl závod,“ tvrdí Dickinson. „Já sám jsem sportovci s astmatem takový lék nikdy nepředepsal,“ dodává.

Wigginsova autobiografie o astmatu mlčí

Za povšimnutí stojí podle BBC také to, že osminásobný olympijský medailista Bradley Wiggins ve své autobiografii „My Time“ své údajné astma a alergie ani jednou nezmiňuje.

V části věnované inkriminovanému roku 2012, kdy opanoval Tour, tvrdí Wiggins, že měl pouze jednou či dvakrát rýmu a „vynechal kvůli tomu sotva pár dní tréninku.“

Terapeutické výjimky se ocitly pod drobnohledem veřejnosti před dvěma týdny, kdy se ruská hackerská skupina Fancy Bears nabourala do databáze Světové antidopingové agentury WADA a zveřejnila tzv. terapeutické výjimky desítek vrcholových sportovců.

Zlatý britský dráhařský tým: Edward Clancy, Steven Burke, Owain Doull a Bradley...
Bradley Wiggins s manželkou Catherine.

Tento souhlas s užíváním jinak zakázané látky nebo léčebného postupu u nemocných sportovců je zcela běžný, avšak hackeři jej prezentovali jako „licence na doping“.

I když se postižení sportovci, mezi nimiž figurují třeba tenistky sestry Williamsovy, Petra Kvitová, americká gymnastka Simone Bilesová, právě Bradley Wiggins či další hvězdný cyklista Chris Froome brání tím, že vše bylo posvěceno od antidopingových agentur, některé palčivé otázky zůstávají a i šéf českého antidopingu Jan Chlumský přiznává, že systém udělování výjimek může být zneužit.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Gól mladíka Matthewse v nájezdech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Gól mladíka Matthewse v nájezdech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Gól mladíka Matthewse v nájezdech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...