Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdepak Ledecká, Sáblíková a Samková. Královnou sezony podle vydělaných peněz je Davidová

Sport

  12:00
PRAHA - Biatlonistka Markéta Davidová si z českých sportovců v uplynulé zimě vydělala na odměnách ze závodů nejvíc peněz. Finančně předčila i celkové vítězky Světových pohárů rychlobruslařku Martina Sáblíkovou a snowboardistky Evu Samkovou a Ester Ledeckou.

Markéta Davidová. foto: ČTK

Wiererová je královnou Světového poháru, Bö vylepšil svůj vlastní rekord

Oficiálně zveřejňují finanční prémie jen sjezdaři a klasičtí lyžaři, u ostatních se jedná o odhady.

Dvaadvacetiletá Davidová se čtyřikrát dostala v individuálním závodu Světového poháru na stupně vítězů. 

Jednou zvítězila a dohromady se štafetami mohla na odměnách před zdaněním získat 63.500 eur, v přepočtu 1,633 milionu korun.

Zatímco Davidová absolvovala skoro 30 závodů, Samková jich na vrcholné úrovni jela šest, ale v každém stála na stupních vítězů.

Eva Samková.

Stala se mistryní světa, přidala tři výhry v SP a má asi 64.800 švýcarských franků (1,483 milionu korun).

Ani Sáblíkové nestačila jedna z nejúspěšnějších sezon v kariéře, aby se stala největším českým zimním „boháčem“. A to se stala třikrát mistryní světa a podvanácté ovládla celkové hodnocení Světového poháru. 

Celkově si vydělala 62.300 dolarů (1,41 milionu korun), nejvyšší prémii (22 tisíc dolarů) získala trojnásobná olympijská vítězka za triumf na vícebojařském šampionátu.

Sáblíková v březnu třikrát překonala světový rekord, za což však žádný bonus nezískala. Pouze dostane od Mezinárodní bruslařské unie zlatý prsten.

Dvojnásobná olympijská vítězka Ledecká kombinovala snowboard a lyže. V paralelních disciplínách na snowboardu si i díky dvěma pohárovým výhrám přišla na 46.650 franků (1,068 korun) a na lyžích přidala 11.800 franků (266 tisíc korun).

Jediným mužem, který se v zimě dostal přes milion hrubého, je skokan na lyžích Roman Koudelka. Pátý muž Turné čtyř můstků a dvakrát čtvrtý v závodu SP si na konto připsal 52.300 franků, v přepočtu 1,197 milionu korun.

Ester Ledecká je suverénní vítězkou Sportovce roku 2018.
Archiv Evy Samkové.

Pro většinu z nich by výše uvedené odměny na zajištění sezony nestačily. 

Reprezentanti berou platy v klubech resp. rezortech (Armádní sportovní centrum Dukla a Olymp Centrum sportu Ministerstva vnitra) a mají finance od sponzorů. Například roční rozpočet Ledecké manažeři vyčíslili na šest až sedm milionů korun.

Ten by z odměn naplnila americká lyžařská hvězda Mikaela Shiffrinová, která si vyjela 886.368 švýcarských franků, což je 20 milionů korun.

V biatlonu dostává odměny první patnáctka v závodu SP a nejlepších šest týmů ve štafetách. Ve snowboardcrossu i paralelních disciplínách se rozdělují odměny mezi šestnáctku, v lyžování a skocích si vydělá bodovaná třicítka.

FIS stanovuje minimální výši odměn na závod, ale pořadatel má možnost objem zvýšit.

Autor: