25. září 2011 13:51 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Keňan Makau zaběhl v Berlíně světový rekord

Keňský běžec Patrick Makau. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Keňský běžec Patrick Makau. | foto: Reuters

BERLÍN Keňský běžec Patrick Makau překonal na maratonu v Berlíně světový rekord. Šestadvacetiletý atlet obhájil titul a časem 2:03:38 vylepšil dosavadní maximum Etiopana Haileho Gebrselassieho o 21 vteřin.

Osmatřicetiletý Gebrselassie světový rekord zaběhl před třemi lety také v Berlíně. Celkem padlo světové maximum v německé metropoli už poosmé, popáté v mužské kategorii. "Ráno jsem se necítil úplně dobře, ale jak startér vystřelil, tak to ze mě spadlo," citovala Makaua agentura SID. "Když dá bůh, budu příští rok olympijským šampionem," dodal.

Gebrselassieho tři roky starý čas byl letos překonán už na dubnovém maratonu v Bostonu. Tehdejší výkon Keňana Geoffreyho Mutaie (2:03:02) však nebyl kvůli nevyhovující trati uznán.

Gebrselassie závod nedokončil, nemohl dýchat

Makau také ukončil Gebrselassieho neporazitelnost v Berlíně. Keňský vytrvalec, který letos přijel do Německa bojovat o místo na olympiádě v Londýně, totiž při předchozích čtyřech startech pokaždé vyhrál. Tentokrát ale závod nedokončil, kvůli zdravotním potížím vzdal zhruba po 27 kilometrech.

"Nemohl dýchat, nevíme proč," řekl jeho agent Jos Hermens. Za potížemi by podle něj mohlo astma, protože Gebrselassie přestal kvůli ustupujícím problémům v posledních měsících brát léky. "Možná to byla chyba, ale cítil se opravdu dobře, i příprava mu vyšla," uvedl.

Hermens přiznal, že slavný vytrvalec teď bude mít nejspíš velké problémy dostat se do etiopského týmu pro hry v Londýně. "Abych byl upřímný, tak ani nevím, kde by si nominaci mohl zajistit," prohlásil. Závod žen vyhrála Florence Kiplagatová z Keni časem 2:19:44. Druhá skončila domácí Irina Mikitenková, třetí doběhla Britka Paula Radcliffeová.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR FINANČNÍ ÚČETNÍ s AJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč