Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kličko se směje Hayemu: Musíš ještě dozrát

Sport

  15:18aktualizováno  16:09
LONDÝN/PRAHA - Více jak dva roky Vladimir Kličko mlčel a čekal na možnost potupit britského provokatéra Davida Hayeho. V ringu se mu to před dvěma týdny povedlo. Nyní absolutní boxerský světová jednička deptá rivala i na mediálním poli.

Šťastný Vladimir Kličko foto: ČTK

Před necelými dvěma týdny se boxerský svět konečně dočkal – v jednom ringu a v boxerských rukavicích se utkali dvě nejlepší supertíhy současnosti – Ukrajinec Vladimir Kličko a Brit David Haye. A po suverénní výhře prvně jmenovaného mezi šestnácti provazy přišel čas zúčtování i slovy...

BOXERSKÝ DUEL DESETILETÍ OVLÁDNUL KLIČKO

Pětatřicetiletý absolutní šampion se nejprve opřel do Hayeho za jeho výmluvy na zranění palce na noze z přípravy. Následně na internet vyvěsil video, kde posměšnými grimasami doprovází sled fotografií, které postupně ukazuje na kameru.

Reakce Hayeho? Ticho. A tak přišlo další ponížení ostrovního exšampiona, který se dva roky chvástal, jak Kličky pošle do důchodu. Vše doprovodil tričky, na kterých drží v rukách utržené hlavy ukrajinských bratří, nebo hrou pro mobilní telefony na stejné motivy.

Zleva: Vladimir Kličko a Vitalij Kličko se svými tituly.

Kličko pro středeční vydání britského listu Guardian konečně promluvil na téma možné vzájemné odvety, po které volal Hayeho tým a údajně i samotný třicetiletý boxer ihned po zápase. "Nemám důvod s ním jít teď do ringu. Navíc Haye mi na pozápasové tiskovce nepřišel pro odvetu příliš odhodlaný. Dostal možnost říct si o ni a odpověděl jen 'hmmm, err... ale jo, proč ne?'," poznamenal pětatřicetiletý držel pásů organizací WBA, WBO a IBF. "Moc odhodlaně to na mě nepůsobilo," dodal.

JAK KLIČKO VRÁTIL HAYEMU PROVOKACE

Podle všeho tak dojde na jiný ukrajinsko-anglický souboj. Kličko stejně jako boxerská veřejnost netrpělivě očekává, jak 23. července dopadne duel mezi Hayeho krajany Dereckem Chisorou a Tysonem Furym. "Rád bych se představil na ostrovech. Moc mile mě překvapilo přivítání a chování Britů při mé předzápasové londýnské tiskovce," prozradil Kličko listu.

Kromě sympatií je v tom i obchodní hledisko. Spolu se svým bratrem se rozhodli nyní zaměřit i na jiný než ruský a německý trh (dříve boxovali také v USA), kde je jejich pozice neotřesitelná.

David Haye byl počítán

Některými odborníky je jim ale vyčítáno, že dokud nebudou boxovat i v jiných zemích, nikdy se z nich nestanou globální hvězdy a legendy po vzoru Muhameda Aliho, Mika Tysona nebo Lennoxe Lewise. Po sjednocení všech čtyř nejprestižnějších titulů pod rodinná křídla (Vladimirův bratr Vitalij drží pás organizace WBC) je právě celosvětový respekt hlavním cílem ukrajinských kolosů.

Ostatně i Hayeho, pokud bude pokračovat v kariéře, čeká nejspíše zahraniční cesta za případnou odvetou s Kličkem případně soubojem s jeho bratrem Vitalijem. "Potřebuje dozrát. Ať ukáže kvality v Americe, kam se chystá, a poté se opět můžeme bavit o případném dalším vzájemném souboji," shodují se v prohlášení na téma "zápas s Davidem Hayem" oba ukrajinští sourozenci. Jak zareaguje poražený a potupený Brit? Zatím až nezvykle dlouho mlčí...

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.