Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kočičky nad Klatovy, spojte se! Parašutistky se pokoušely o rekord

Sport

  7:00
KLATOVY - U dveří letadla je najednou těsno. Všichni čekají na zelené světlo, kterým dá pilot vědět, že mohou ven. Parašutistky si vymění poslední pohledy a gesta. Ready, set, go! Pak se začnou sypat do vzduchu. Říkají si Kočičky, je jich třicet, vyskakují ze dvou letadel a snaží se překonat rekord v české ženské formaci.

Nad mraky bylo krásně. foto: Jana Beranová

"Uvědomělé Kočičky se sejdou už ve čtvrtek večer, další se objeví v pátek na tréninku a někdo přijede až na rekord v sobotu," informoval před akcí jeden z organizátorů Jan Klapka, který je nejen mezi paragány známý jako Gejza.

Trénink překazil déšť

Páteční tréninkové seskoky ale nakonec zhatilo počasí, vytrvalý déšť neumožnil ani jeden start nebezpečně vypadajících létajících strojů Skyvan. "Asi na pět minut pršet přestalo, ale pak začalo znovu," říká Jana, jedna ze slečen v zeleném tričku s třiceti kočičkami. A v sobotu 10. srpna bylo na klatovském letišti dost zeleno.

Kočičky a jiné ženské rekordy

  • O pokoření českého rekordu v ženské formaci se parašutistky snaží od roku 2003. O dva roky později vznikl název Kočičky. Zpočátku se scházely na vybraném letišti jednou za dva roky, nyní chtějí překračovat své limity každé léto.
  • Loni se úspěšně podařilo sestavit formaci 23 parašutistek. Letos bylo cílem navýšení o dalších sedm, pokus se však nevydařil.
  • Zahraniční parašutistky se také pokoušejí o překonání početních rekordů. Toto léto se Ruskám podařilo do seskoku zapojit 101 žen.

Zatímco v pátek zela travnatá přistávací plocha prázdnotou, v sobotu na ní bylo poměrně rušno. Počasí se umoudřilo, a tak už v půl deváté ráno Kočičky vedené Gejzou vzhlédly k modrému nebi s několika mraky v dostatečné výšce. Začaly si brousit drápky na nový rekord.

Krocení divých šelem

Úlevu a nadšení musela rychle vystřídat soustředěnost. Gejza celému davu zopakoval pokyny a bezpečnostní pravidla, která jsou obzvlášť u takových hromadných seskoků důležitá. Celkově přebírá vedení nad parašutistkami. "Pak nařizuju a ony poslouchají, tady není místo pro demokracii, snažíme se o rekord. Je potřeba autorita, musí se mlátit, jinak by se ty ženský pohádaly," směje se "vedoucí kocour" Gejza.

Gejza rozdává instrukce a Kočičky musí poslouchat.

Společně s ním mají organizaci v rukách dvě zkušené parašutistky Martina Rydlová a Jitka Hejlová. Jitka se kvůli zranění nohy letos do formace nezapojila. Na letišti však nechybí, na vše dohlíží ze země. Možná proto s Gejzou v podstatě souhlasí a už na začátku dne prohlašuje: "Žádný kočičky, čůzy jsou to!" Dámy a slečny tím spíš pobaví a v průběhu dne se několik z nich zmíní o chystaném přejmenování již tradiční akce.

Maximální soustředění

"Všechny to umíte, všechny na to máte," povzbuzoval Gejza před prvním startem parašutistky nastrojené v kombinézách a padákových postrojích. Na chvilku i zavřely oči a všechny se společně soustředily na svůj společný cíl. To byla při přípravách snad jediná chvíle, kdy se z některých tváří na krátký čas vytratil skoro permanentní úsměv. Při této hromadné meditaci některé výrazy vypadaly až zkamenělé soustředěním.

Český rekord

Celkový český rekord byl překonán loni v Příbrami, v sestavě se drželo 38 parašutistů. Na příští rok mají příbramští organizátoři ambici toto číslo výrazně překonat, chtějí skočit v padesátičlenné skupině ze tří letadel. O tento rekord se budou pokoušet ve dnech 1.-3. října.

Každý nástup pak předcházelo "sušení nanečisto". Kdyby na letiště zabloudil někdo, kdo o tomto adrenalinovém sportu neví vůbec nic, možná by si ťukal na čelo, proč tu ta skupinka třiceti žen tak zvláštně pobíhá a chytá se za ruce a za nohy a tváří se u toho tak vážně. "Skočíme to hned napoprvé, já jsem v důchodu," vrátila smích do davu nejstarší účastnice paní Dagmar a dvě skupinky parašutistek se odebraly k letadlům.

Poslední povzbuzení před prvním pokusem.

Téměř permanentní úsměv.

Třicet soustředěných parašutistek se svým trenérem.

Divočina za letadlem

Výskoky občas bývají divočejší. Vybavujete si točícího se Večerníčka před večerní televizní pohádkou? Někdy to za dveřmi letadla vypadá skoro stejně. Při prvním pokusu se nějaký ten výskokový karambol vyvedl a základ sestavy se pochytal příliš pozdě na to, aby se ostatní parašutistky mohly zapojit.

"Od hodnocení jsem tu já!" zavelel po přistání Gejza v balírně, když zaslechl debatu o rychlosti pádu celé sestavy a začal větřit ženské handrkování, které by Kočičkám v jejich snažení nepomohlo. Po promítnutí videa spíše chválil, podle něj chybí jen lépe zvládnout základ.

Jako rozfoukaný pepř

Celkem se o překonání rekordu pokusily Kočičky třikrát. Při tom posledním se po nějakých těch večerníčcích většina Kočiček pochytala, rekord ale překonán nebyl. Díky pěknému počasí byla sestava chvilku viditelná i ze země. Ukázala se jako shluk černých teček připomínající rozsypaný pepř, který někdo po pár vteřinách rozfoukal na všechny strany. To se parašutistky rozletěly od sebe, aby mohly v bezpečné vzdálenosti otevřít padáky. Těch bylo rázem plné nebe. Místo pepře ale připomínaly chmýří pampelišky, jen pestrobarevné.

Parašutistky z druhého letadla letí ke středu formace jako šípy.

Nad mraky bylo krásně.

Nebe poseté padáky.

"Připravili jsme to jako nikdy, dopadlo to jako vždycky," říkává Gejza po velkých sestavách, zejména když se nechytí. "I neúspěch patří ke sportu. Příští rok to už vyjde," těší se organizátoři, které ani po nezdaru nepřešla dobrá nálada.

Témata: rekord, Klatovy, letiště