Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proletěli tunelem a posbírali medaile. Češi slaví úspěchy v indoor skydivingu

  6:00
BEDFORD - Britský Bedford většina českých skydiverů, alespoň těch déle létajících, zná docela důvěrně. Než se začal vzduch prohánět skleněnou trubkou v Praze, jezdily české výpravy do ostrovní země několikrát ročně. Nyní se tam vydali zase. První víkend v dubnu se totiž koná Bedford Bodyflight World Challenge. Letos již podesáté poměřovaly týmy z celého světa své letecké dovednosti.

Česká delegace patřila k těm nejpočetnějším. foto: Martina Černotová, Lidovky.cz

Početná česká parta na tuto věhlasnou soutěž dorazila podruhé, i když ne v naprosto stejném složení. Někteří letos vynechali kvůli závodům v ruském Petrohradu, na které se připravují.

Tunelové létání se stává svébytnou disciplínou

Létání ve větrném tunelu, které bývá často využíváno jako prostředek tréninku dovedností uplatňovaných ve volném pádu po vyskočení z letadla, se stává samostatným sportem. Objevuje se čím dál více lidí, kteří se věnují jen indoor skydivingu, nebo alespoň začíná v jejich aktivitě nad klasickými seskoky převládat.

V České republice k tomu samozřejmě přispěl pražský tunel Hurricane Factory v Letňanech, kde je proháněn vzduch letovou komorou ve tvaru válce takovou rychlostí (až 270 km/h), že lze simulovat volný pád. Bez nebezpečí si tak může zalétat úplně každý. „Létají i děti, určitě je budeme připravovat i na světové soutěže,“ říká instruktor a jeden ze členů Bad Boys Jan Klapka.

Jedna z dalších světových soutěží se uskuteční právě v Praze. Od 20. do 24.. října 2015 proběhne první oficiální mistrovství světa zastřešené Mezinárodní leteckou federací.

184 bodů pro Bad Boys

Mezi nejznámější české „čtyřkové“ týmy, které se během vyměřeného času snaží nasbírat co nejvíce bodů za zaujetí předem stanovené pozice, patří Bad Boys. Tým se zastoupením instruktorů outdoorových výcviků volného pádu a instruktorů létání v českém tunelu Hurricane Factory neušel pozornosti ani místnímu televiznímu kanálu. Moderátor Kurt tuto skupinku už roky sleduje. „Tak Bad Boys... Jste hodní kluci nebo mizerové?“ zeptal se na úvod Kurt Gaebel zpovídající jednotlivé týmy. Jan Klapka celou parašutistickou komunitou nazývaný (včetně své manželky Jiřiny létající v týmu CZ Ladies) jako Gejza odpoví s lišáckým úsměvem, že jsou samozřejmě mizerové.

Týmu Bad Boys letos rozhodčí připsali 184 bodů, což je stejné číslo jako loni. Skončili tak na 17. místě ze 38 přihlášených týmu z nejtěžší kategorie AAA.

Kategorii AAA bez sebemenšího překvapení všech přítomných ovládl s velkým přehledem belgický tým HayaBusa s 301 body, který jim poskytl náskok na druhý tým v pořadí celých 28 bodů.

Bodyflight Bedford, místo konání již desátého ročníku World Challenge.
Česká delegace patřila k těm nejpočetnějším.

Bad Boys prošli tréninky se členy vítězného týmu, i tak si podle slov Jana Klapky o podobných výsledcích mohou nechat jen zdát. „Lásku a čtyřky si prostě nekoupíš,“ povzdechl si Klapka, když sledoval na monitoru v restauraci průběh hodnocení jednoho z výkonů belgické čtveřice. Jejich záznamy se zdají tak pětkrát zrychlené, ale vše probíhá v reálném čase. HayaBusu asi jen tak někdo z prvních pozic nesestřelí.

Disciplína 4-way

Jde o létání ve čtyřčlenné formaci. Cílem čtveřice je získat co nejvíce bodů za předem stanovené utvoření tvarů nebo bloků, které určil los před zahájením soutěže. Tým má v každém kole na správné provedení a co největší počet opakování 35 vteřin po tom, co proletí dveřmi tunelu.

Dámy na neohrozitelné pozici

CZ Ladies si za cíl daly zlepšení průměru, což se jim zdařilo. V ženské kategorii měly letos silnou konkurenci. Jít si za určitým umístěním by tak bylo hodně frustrující. „Naše pozice nikdo neohrozí!“ zvolala po pátém a posledním kole prvního soutěžního dne Jiřina Klapková se širokým úsměvem, když viděla název svého týmu na poslední příčce. Přesto je 144 bodů za deset odlétaných kol pro loni sestavený tým úspěchem.

Přípravy těch nejlepších. HayaBusa na vozíkách.

Kuřata přelétala své učitele

Hurricane Factory Chicks jsou dalším týmem z kategorie navrátilců na World Challenge. Po tom, co loni vzbudily rozruch hlavně u ostatních letců v kategorii Rookies (kategorie začátečníků létající jen tvary, nikoliv bloky, pozn. red.), kterou naprosto převálcovaly, přesunuly se slečny rovnou do kategorie AAA (nejpokročilejší letci s nejtěžším vylosovaným dive poolem, směsí tvarů a bloků, pozn. red.). I po takovém obtížném přeskočení dvou kategorií se „kuřata“ neztratila a přelétala dokonce i své učitele z Bad Boys, a to o 7 bodů.

Bedfordem se přehnal Hurikán. Češky překonaly rekord v indoor skydivingu

„Tak odteď budete trénovat vy nás!“ volali Bad Boys.

Týmová škatulata

V kategorii A se objevil tým PB Fire, který sice loni pod tímto názvem nezávodil, jde ale o skupinku, která se dobře zná a část z ní tvořila loni tým Fire Coopers, kteří si odvezli z Bedfordu stříbro ze stejné úrovně. I tento staronový tým se svými výkony dostal na druhé místo.

České týmy na World Challenge

Kategorie Rookie (začátečníci) - Flying Circus - 231 bodů, 1. místo

(Hana Weinlichová, Lukáš Kadeřábek, Martina Vaváčková, Dagmar Bezděková)

Kategorie A - PB Fire - 188 bodů - 2. místo

(Veronika Hrstková, Jaroslav Hrstka, Michal Pracný, Jan Vajc)

Kategorie AAA - Bad Boys - 184 bodů - 17. místo

(Jan Klapka, Václav Prokeš, Marian Jeziak, Jaroslav Smitka)

Kategorie AAA, ženy - Hurricane Factory Chicks - 191 bodů - 4. místo

(Eva Vokurková, Jitka Vycpálková, Hana Uríková, Eva Rozkovcová)

Kategorie AAA, ženy - CZ Ladies - 144 bodů - 6. místo

(Jiřina Klapková, Lenka Kudláčková, Hana Opálková, Milena Vaňková)

Nový Cirkus, představení plné nadšení

Naprostými nováčky jak na World Challenge, tak v celém sportu, jsou Flying Circus. Členové týmu se poprvé dostali na letiště v loňském roce, dali se dohromady v podstatě náhodou v Hurricane Factory a hned mezi začátečníky zazářili na republikové soutěži, po které jim na krku viselo zlato. Kromě toho, že jde o úplné začátečníky, jsou Flying Circus také ukázkou nadšení pro oblíbený sport.

I přesto, že je létání v tunelu i skákání z letadla finančně náročným sportem a tým je složen z mladých lidí s omezenými finančními prostředky, vymyslí snad cokoliv, aby mohli soutěžit. Tři z nich dorazili autobusem, jedna členka týmu dokonce stopovala. Ubytování vyřešili stanováním. Takové nepohodlí mladí lidé podstupují docela běžně, ale povětšinou bez účasti na světovém šampionátu, kde pak převálcují konkurenci o 32 bodů.

Medailisti.

„Znáš Flying Circus? Ukážeš nám, kdo to je?“ pátral po nenápadných letcích belgický tým. Spíš než rivalita je ale k českému týmu hnala zvědavost. „Létají čistě a je znát, že za sebou mají zkušeného kouče,“ pokýval uznale hlavou závodník týmu Jetmax. „Je vidět, že náš systém funguje, že je to učíme správně“ raduje se český „paraguru“ Gejza. „I s minimem prostředků se dá dosáhnout skvělých výsledků.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!