Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Bedfordem se přehnal Hurikán. Češky překonaly rekord v indoor skydivingu

Magazín

  7:00
BEDFORD - Za britským Bedfordem se ve vojenském areálu ozývá téměř nepřestávající hukot silných motorů. Vychází z vysokého válce, v jehož vrchní části se neúnavně točí výkonná turbína, která prohání letovou komorou vzduch tak rychle, že v něm skydiveři létají jako ve volném pádu. Během světových závodů vzduch jen tak proudit nepřestal. Občas měnila jeho obsluha intenzitu, ale minutu po minutě se v prostoru mezi dvěma ocelovými sítěmi střídal jeden tým za druhým.

Tým Hurricane Factory Chicks ovládl kategorii rookie a v předsposledník kole záskal rekordních 51 bodů. foto: Hurricane Factory

Český tým v kategorii Rookie (začátečníků) složený ze čtyř slečen s přehledem rozdrtil konkurenci, i sebevědomé Italy, kteří si podle svých vlastních slov přijeli pro zlato. Ačkoli pro Hurricane Chicks (Eva Vokurková, Eva Rozkovcová, Jitka Vycpálková, Žaneta Vojtáková) šlo o první velké závody a pro Italský tým Panik už ne, utekly jim o více než 100 bodů.

ČTĚTE TAKÉ:

„Trénujeme spolu od ledna, dvakrát do týdne půl hodiny. Celkem jsme spolu odlítaly v pražské Skydive Areně asi osm hodin,“ říkají holky. Všechny čtyři se ale létání věnují už dlouho, dvě z nich často během sezóny skáčou z letadla, zbývající dvě mají spíše jen tunelové zkušenosti.

104 týmů, sedm z Česka

Na devátém ročníku World Challenge nechyběla ani početná česká delegace, z celkového počtu 104 týmů závodilo pod českou vlajkou sedm. Čtyři týmy v disciplíně létání ve čtyřčlenné formaci (jejich cílem je získat co nejvíce bodů za předem stanovené utvoření tvaru nebo bloku, který byl vylosován před zahájením soutěže), zbývající tři uskupení tvořily dvojice létající freefly (závodníci nelétají jen v pozici na břiše, ale třeba v i sedu, hlavou dolů... Tato disciplína je hodnocena podle estetických měřítek jako například krasobruslení).

„No ale v tomhle já jsem začátečník! Víš jak dlouho mi trvalo, než jsem se ty písmenka naučila?“ říká Jitka, instruktorka z pražské Skydive Areny, která s předepsanými tvary prý trochu bojovala.

Hned první závodní den zalétaly za jedno kolo 48 bodů, což se jiném u týmu nepodařilo. Nejspíš zafungovala motivační strategie jejich trenéra Václava Prokeše – za každý bod nad čtyřicet jeden panák. U obrazovky, na které nasakovaly body, bylo večer veselo. „To budeš mít drahý!“ ozvalo se pak hned z několika stran. Druhý den i toto číslo překonaly. V devátém kole jim rozhodčí napočítali 51 bodů, což je světový rekord. Zlaté medaile si za takové výkony rozhodně zasloužily.

Skydiverské lásky

Dalším poměrně nedávno vniklým týmem jsou Fire Coopers. Ti jsou však složeni z již velice zkušených parašutistů, kteří prošli několika týmy. V této sestavě začali létat vlastně až měsíc před závody. Po pouhých třech trénincích si v kategorii A vylétali stříbro. Tým je složený ze dvou parašutistických manželských párů (Veronika a Jaroslav Hrstkovi, Martina a Radek Bednářovi). Dva pocházejí z týmu PB Fire, druhý pár nese příjmení Bednářovi (v angličtině cooper znamená bednář, výrobce sudů), odtud tedy název složeného týmu Fire Coopers. 

Létající Mizerové a Dámy

Bad Boys (Jan Klapka, Václav Prokeš, Jan Lukavec, Marian Jeziak) patří mezi nejzkušenější a nejdéle létající české týmy, nastoupili tedy v nejobtížnější kategorii AAA.  Kapitánem týmu je od počátku Jan Klapka, který svůj tým dovedl k vítězství na MČR v letech 2010 a 2013.

V nejnáročnější kategorii dohromady za všech deset kol nasbírali 184 bodů, což stačilo na 16. místo. „Vidím to jako úspěch. Patříme k těm týmům, které mají létání jako hobby. Třeba Francouzi se létáním přímo živí a jsou placeni státem. My se celou dobu snažíme tento sport propagovat. Časem se dostaneme snad alespoň k tomu, aby byli nejtalentovanější nějakým způsobem podporováni,“ říká kapitán týmu Jan Klapka, mezi parašutisty spíš známý jako Gejza.

Ve stejné obtížnosti, ale v ženské kategorii, se účastnil nově sestavený tým CZ Ladies (Jiřina Klapková, Hana Opálková, Lenka Dvořáková). Trénují od listopadu loňského roku a dohromady stačily prolétat asi 4 hodiny ve Skydive Areně. Bohužel se těsně před závody jedna z členek týmu zranila, ale dámy si našly britskou náhradnici Georginu.

U CZ Ladies Zpočátku panovala v týmu nervozita, ale jak se čtveřice dohromady „slétala,“ byly výsledky hned lepší. Během deseti kol jim rozhodčí do tabulky připsali 128 bodů. „A další den na tréninku už budeme tak rozlítané, že budeme dávat 15 bodů jako nic,“ smála se před posledním kolem Jiřina Klapková.

Dvě místa na bedně

Zlato a bronz si z Bedfordu odvezly týmu Hurricane Factory Team 1 (Jan Turek, Čestmír Frič) a Team 2 (Jonáš Krása, Vojtěch Fikar). Oba jsou složené z instruktorů pražské Skydive Areny. K létání se dostali vlastně přímo přes ni. Všichni jsou studenty Fakulty tělesné výchovy a sportu a před třemi lety prošli náborem na instruktory. Od té doby létají a někteří z nich se také odvážili k seskokům z letadla.

„Závodů jsme se zúčastnili už loni, ale létalo se ve čtyřčlenných týmech, letos je to v naší disciplíně ve dvojicích. Byli jsme tu druzí. Na pražských závodech Knights of Prague jsme byli pátí, což je také úspěch, byla tam nejsilnější možná konkurence,“ říká Jan Turek, kterému pořadatelé dali při vyhlašování na krk zasloužené zlato.

Právě fungování Skydive Areny a dalších větrných tunelů, které se v současné době rozrůstají, pomáhá k nástupu nové a silné generace skydiverů. Dává jim skvělou příležitost k intenzivnímu tréninku už ve věku, kdy ještě nemohou začít skákat z letadla. I česká výprava s sebou měla velice mladý tým. Čtrnáctiletá Maja Kuczynska a patnáctiletý Dominik Mašata z týmu Hurricane Factory Zephyrs tak spolu už mohou létat třetím rokem. V konkurenci starších letců ani takhle mladá dvojice nezapadne, na světových závodech byli letos sedmí.

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...