29. září 2009 7:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kouč Hořava: Forsberg? Umím ho už nazpaměť

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Peter Forsberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Forsberg. | foto: internet

ÖRNSKÖLDSVIK/PRAHA Možná to byla pro Petera Forsberga rozlučka se švédskou ligou. A možná ho v týmu MoDo vedl včera večer kouč Miloslav Hořava (48) proti HV 71 naposled. Po zdravotních patáliích se pod ním 36letá hvězda znovu vrátila k vrcholovému hokeji. Hned na úvod letošní sezony skórovala proti Frölundě i Djurgaardenu a také v již zmíněném utkání s HV 71.

Už pozítří však startuje nový ročník NHL. A Forsberg se netají touhou znovu si ji zahrát. I proto zatím podepsal s Hořavovým týmem kontrakt jen na týden.

Máte už nějaké signály, pro co se Forsberg rozhodl?
Vůbec netuším. Záleží, jak se domluví s případnými zájemci ze zámoří. Pokud by někomu kývl, za nás už hrát nebude. Anebo to může dopadnout zrovna naopak.

Nezkoušel jste ho přemluvit?
To nemá cenu, je to jen na něm. Já bych byl samozřejmě rád, kdyby u nás zůstal. Nezbývá mi než doufat. On je výjimečný hráč.

V čem?
Ve všem. Pode mnou už hrál třeba Jirka Dopita nebo Patrik Eliáš, přirovnal bych ho k nim. Hvězdy, které si na nic nehrají. Jsou skromní, pohodoví, absolutně bez problémů.

Forsberg je prý tichý člověk...
Navenek ano. Ale je s ním i sranda, je normální jako spousta kluků.

Komunikujete spolu hodně?
Musím říct, že Peter se hodně zajímá. Probíráme společně hokejové věci, ptá se taky na program a tak...

Vzpomínáte na dobu, kdy jste za MoDo před šestnácti lety hráli ještě v jednom týmu?
Jasně, on byl hodně mladý kluk, ale už tehdy bylo poznat, jak obrovskou nadějí je. Ten čas tam hrál i Näslund a spousta dalších výborných hráčů. Ale je to už dávno, od té doby jsem znal Petera jen možná tak z televize.

Kolik rozhovorů o něm jste už s novináři musel dělat?
To nespočítám. Vlastně je mám už tak trochu naučené nazpaměť. Hlavně ve Švédsku je teď totální blázinec, všude se mluví jen o Forsbergovi. Přirovnal bych to k výluce, když hrál v Česku Jarda Jágr – to byla taky taková mánie.

Forsberg prý o soukromí mluví nerad. Odpovídáte i za něj?
No jasně, co z něj švédští novináři nedostanou, s tím jdou okamžitě za mnou. Jenže co jim mám říkat? Já o něm zase tolik věcí nevím. Mně stačí, že přijde na trénink a odehraje skvělý zápas.

Věříte, že by se v NHL chytil?
To rozhodně.

On sám ale prý se svými výkony ještě úplně spokojen není. Jsou na něm vidět problémy s bolavým chodidlem?
Já osobně zatím žádné nepoznal. On si nestěžuje, jen trénuje a hraje. Jsem s ním fakt spokojený.

A co čeští hráči – bek Tomáš Mojžíš s brankářem Romanem Málkem? Taky vám dělají radost?
Taky. Oba hrají velice dobře.

Je pravda, že s nimi komunikujete v angličtině?
Ano, přijde mi to jako slušnost. Švédi se přede mnou taky baví anglicky, abych jim rozuměl. Já s češtinou nemám problém, ale budu ji používat jen v českém soukromí.

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.