20. května 2011 17:36, aktualizováno  20:04 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kreuziger je po 13. etapě Gira d'Italia už pátý

Roman Kreuziger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger. | foto: ČTK

GROSSGLOCKNER Cyklista Roman Kreuziger obsadil šesté místo v dnešní horské 13. etapě Gira d'Italia a v průběžném pořadí se posunul ze sedmé na pátou pozici. Jako první dojel do cíle na Grossglockneru Venezuelan José Rujano před Španělem Albertem Contadorem, jenž tak zvýšil své celkové vedení už na tři minuty.

Contador se tak hned v první ze tří náročných horských etap prakticky postaral o to, že ostatní cyklisté budou nejspíš bojovat jen o druhé místo.

Vítěz všech tří velkých Tour se odpoutal od vedoucí skupiny ve stoupání necelých deset kilometrů před cílem a jeho únik stačil zachytit jen Rujano.

Subtilního Venezuelana, jenž váží pouze 49 kilogramů, pak nechal Contador gentlemansky vyhrát a spokojil se s půldruhaminutovým náskokem, který najel na své největší soupeře.

"Bylo to dnes hodně těžké, ale na konci mé nohy pracovaly tak, jak jsem potřeboval," pochvaloval si Contador. "Byl to povedený den a jsem nadšený, že jsem dokázal zvýšit své vedení. Do konce Gira toho ještě zbývá dost, ale zatím to vypadá dobře," dodal vítěz závodu z roku 2008.

Třetí dnes dojel s odstupem 1:27 minuty vítěz středeční etapy John Gadret z Francie. Kreuziger dovezl o devět sekund později do cíle skupinu s dalšími favority a posunul se díky tomu o dvě příčky v celkovém pořadí.

Kreuziger: Contador si děla co chce
"Cítil jsem se dobře, ale jak začalo pršet a bylo chladno, trochu mi tuhly nohy. Ty první dva nechme být, ale ostatní kluci jako Scarponi nebo Nibali na tom byli podobně jako já. Dost jsme se hlídali. Je důležité, že jsem nic neztratil," uvedl na svém webu Kreuziger, jenž vysekl poklonu lídrovi Contadorovi. "Ukázal, že je úplně jinde než všichni ostatní. Jiná kategorie, dělá si, co chce." Po výpadku dosud druhého Bělorusa Kanstancina Sivcova je po dnešku na druhém místě loňský vítěz Vuelty Vicenzo Nibali z Itálie, jenž ztrácí 3:09 minuty. Kreuziger za ním zaostává pouze dvacet sekund.

V sobotu je na programu další horská etapa. Před závěrečným výstupem na Monte Zoncolan čekají na peloton na 210 kilometrech ještě čtyři vrchařské prémie.

"Sil mi po dnešku zůstalo dost a vím, že to bude tvrdý boj. Budu doufat, že si někdo z popředí vystoupí a nebudu to já. Chtěl bych se po neděli probojovat kousek dopředu, ideální by bylo to pódium," uvedl Kreuziger, jehož dnes při stoupání na Grossglockner podporovalo množství krajanů.

"Podél trati bylo hrozně českých i slovenských vlajek. Je to příjemné a moc děkuju za podporu lidem, kteří kvůli mně z domova přijeli," dodal.

Druhý český účastník Gira František Raboň, jenž měl během etapy pád, dojel poslední s odstupem téměř 24 minut. Celkově je na 163. místě ze 176 cyklistů, kteří v závodě pokračují.

Giro d'Italia, cyklistický etapový závod - 13. etapa:

Spilimbergo - Grossglockner/Rak. (167 km): 1. Rujano (Venez.) 4:45:54, 2. Contador (Šp.) stejný čas, 3. Gadret -1:27, 4. Dupont (oba Fr.), 5. Antón (Šp.) oba -1:29, 6. Kreuziger (ČR), 7. Scarponi, 8. Nibali (oba It.), 9. Kirijenka (Běl.), 10. Meňšov (Rus.) všichni -1:36, ...176. Raboň (ČR) -23:54.

Průběžné pořadí: 1. Contador 44:55:16, 2. Nibali -3:09, 3. Scarponi -3:16, 4. Arroyo (Šp.) -3:25, 5. Kreuziger -3:29, 6. Sivcov (Běl.) -3:53, 7. Antón -4:02, 8. Gadret -4:06, 9. Carrara (It.) -4:35, 10. Dupont -4:38, ...163. Raboň -1:55:25.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 37 000 Kč