1. prosince 2011 19:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lavina kamení a ledu sebrala život i 14 československým horolezcům

Expedice československých horolezců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expedice československých horolezců | foto: Cino Ghigi

Hodiny ukazovaly 15:23:31. Poklidné nedělní odpoledne 31. května 1970 v Peru bylo násilně ukončeno strašlivými otřesy. U pobřeží Tichého oceánu, hluboko pod povrchem země, vypuklo zemětřesení o síle 7,9 Richtera.

V zasažené zóně stála i peruánská nejvyšší hora Huascarán. Otřesy z jejího vrcholu servaly obrovskou masu ledu a kamenů. Lavina pohřbila více než 20 000 lidí, smrt v ní našla i čtrnáctičlenná československá horolezecká expedice.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

"Ze svahů Huascaránu, které na protějším břehu jezera strmě spadají do vody, začalo padat kamení. Bylo to, jako by ve svahu vybuchovaly nálože dynamitu," popsala tragédii devatenáctiletá studentka z města Huaraz Teresa Reyna Morenová, která byla s přáteli v místě neštěstí na pikniku.

Peruánský Huascaran

Peruánský Huascaran

"Bylo vidět lavinu. Hrozně velikou a děsivou masu, která se navršila v místě, kde býval tábor. Nezbylo z něj nic. Stany byly pryč. Náklaďáček byl pryč. Všude jen kamení, led a bláto," popisuje studentka.

Více o tragickém osudu expedice Peru 1970 najdete v pátečním vydání deníku Lidové noviny, nebo už ve čtvrtek ve 22.00 ve svých iPadech.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 29 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz