11. října 2011 9:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

NBA se kvůli sporům odkládá o dva týdny

NBA - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NBA - ilustrační foto | foto: ČTK

NEW YORK Kvůli přetrvávajícímu sporu majitelů klubů s hráčskou asociací zrušil komisionář basketbalové NBA David Stern první dva týdny základní části, která měla i s českým nováčkem Janem Veselým v dresu Washingtonu začít 1. listopadu.

Stern naplnil svou hrozbu o zkrácení sezony v pondělí poté, co ztroskotala poslední série jednání. Zástupci obou stran nenašli společnou řeč během pěti hodin v neděli a neshodli se na podmínkách nové kolektivní smlouvy ani na pondělní sedmihodinové schůzce, jež byla nejdelší v dosavadním průběhu vyjednávání.

"Stále jsme hodně vzdáleni prakticky ve všech oblastech. Dělí nás propast, která je tak široká, že ji prostě tentokrát nemůžeme překročit," uvedl Stern. Vzhledem k tomu, že si zástupci hráčů a klubů nenaplánovali další formální setkání, varoval komisionář NBA před dalšími škrty v programu sezony.

Nejslavnější basketbalová soutěž světa přijde o zápasy poprvé od ročníku 1998/99, kdy byla zredukována na 50 zápasů. "Po každém dnu, který uplyne, musíme počítat s dalším zkrácením toho, co zbylo ze sezony. Doufali jsme, že k tomuhle nedojde," dodal Stern.

Také prezident hráčské unie Derek Fisher se obává toho, že sezona je ve velkém ohrožení. "Do téhle situace jsme se nechtěli dostat. Nejsme ale schopni domluvit se s NBA na spravedlivé dohodě," dodal hráč Los Angeles Lakers.

Sezona přijde o 100 zápasů

Zrušením prvních dvou týdnů přijde sezona o rovných 100 zápasů, což bude pro kluby pouze na vstupném znamenat odhadovanou ztrátu 83 milionů dolarů. Hráčská unie už dříve vyčíslila, že basketbalisté přijdou o 350 milionů dolarů každý měsíc, který bude trvat výluka. Ta začala 1. července poté, co se zástupci hráčů a klubů nedohodli na podmínkách nové kolektivní smlouvy místo té, co vypršela na konci června.

Spory se vedou především o platový strop a podíl na zisku. Hráči požadují 53 procent, zatímco kluby nabízejí 47 procent. Obě strany minulý týden jednaly o rozdělení 50 na 50, ale pouze v informativní rovině.

Hlavním problémem se totiž ukázal být platový strop, o němž se v minulých dvou dnech mluvilo především. Dosavadní systém umožňoval bohatým týmům jako například Los Angeles Lakers díky množství výjimek zaplatit takzvanou daň z luxusu a překročit strop, čímž měly výhodu před menšími mužstvy. Stern už dříve řekl, že bych chtěl osekat platy hráčů o celkově 800 milionů dolarů.

Zástupci klubů proto chtěli zavést tvrdší platový strop. Z tohoto požadavku nakonec podle Sterna slevili, nicméně zástupci hráčů tvrdí, že zpřísnění daně z luxusu by stejně fungovalo jako tvrdý platový strop, který by odradil kluby od utrácení na platy hráčů. "Diskutovali jsme o systému, o systému a o systému. A hodně se rozcházíme," uvedl Stern.

Krize přišla paradoxně po sezoně, v níž vzrostly výnosy a také televizní sledovanost. "Bylo by nesmyslné zabít celý rok poté, co máme za sebou nejlepší sezonu v historii NBA," uvedl výkonný šéf hráčské unie Billy Hunter. "Trvalo nám docela dlouho, než jsme se vzpamatovali po výluce z roku 1998, a tentokrát by to mohlo trvat mnohem déle," dodal. Při minulé výluce byla sezona NBA zachráněna na poslední chvíli 6. ledna 1999. Kvůli nutnosti odehrát během krátké doby 50 zápasů však úroveň soutěže značně poklesla.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.