• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Djokovič u soudu prohrál, už opustil Austrálii. Jsem extrémně zklamaný, ale budu to respektovat, řekl

Sport
  •   8:17aktualizováno  13:13
Grandslamovému Australian Open bude Novak Djokovič jen z dálky přihlížet, titul na něm obhajovat nebude. Po nedělním verdiktu soudu, který zamítl jeho odvolání, totiž musel Austrálii opustit. Srbský tenista zkoušel zvrátit páteční rozhodnutí o zrušení svého víza, ale neuspěl. Ze země odletěl v neděli večer tamního času.

„Jsem extrémně zklamaný z rozhodnutí soudu, které znamená, že nemůžu zůstat v Austrálii a zúčastnit se Australian Open. Rozhodnutí ale respektuji a budu spolupracovat s úřady v souvislosti s odletem ze země,“ uvedl Djokovič v prohlášení. 

Australské úřady potvrdily, že Srb v neděli večer tamního času ze země odletěl. 

O jeho deportaci jednomyslně rozhodli tři soudci, tenista také musí zaplatit náklady na řízení a hrozí mu tříletý zákaz vstupu do Austrálie. 

První hráč světa se této situaci snažil zabránit při nedělním jednání soudu. 

Odvolal se proti pátečnímu činu ministra pro imigraci Alexe Hawkea, jenž mu zrušil vízum původně obnovené prvním soudem, který kvůli procesní chybě zvrátil záměr pohraničních úředníků deportovat Srba hned po příletu, tedy minulý týden ve čtvrtek. 

Ministr argumentoval, že se rozhodl na základě „veřejného zájmu“ a „dobrých mravů“. 

Vládní právníci pak u nedělního soudu důvody pro podporu deportace rozvíjeli. Neočkovaný Srb podle nich znamená riziko pro celou společnost, neboť v zemi podněcuje protivakcinační náladu. 

„Djokovič se stal ikonou pro odpůrce vakcíny a jeho přítomnost může vést k tomu, že očkování odmítne více lidí,“ řekl zástupce vlády Stephen Loyd.  

Djokovičovi advokáti oponovali, že pro toto tvrzení není dostatek důkazů. A navíc zmínili, že tenistova deportace by v řadách „antivaxerů“ vyvolala mnohem větší pobouření. 

Nakonec však vyhoštění světové tenisové jedničky nezabránili.

Hlavní soudce James Allsop řekl, že posuzoval, zda byl ministrův krok v souladu se zákonem, či nikoli: „Není součástí funkce soudu rozhodovat o opodstatněnosti, nebo moudrosti rozhodnutí.“ Verdikt soudu uvítali i australský premiér Scott Morrison a ministr Hawke. 

Djokovič přitom už znal svého soupeře pro 1. kolo Australian Open, v pondělí večer tamního času měl změřit síly s krajanem Kecmanovičem. V pavouku jej nyní nahradí 150. hráč světa Ital Caruso.

„Není mi příjemné, že posledních pár týdnů se všichni soustředili na mě, takže doufám, že teď už se všichni soustředíme na hru a turnaj, který miluji,“ vzkázal Srb.

„Rád bych poděkoval rodině, týmu, podporovatelům, fanouškům a dalším Srbům za neustálou podporu. Byli jste pro mě velkým zdrojem síly.“

Autor: kuč