Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Těžká a záhadná. Z Alonsovy havárie vyvstávají konspirace

Sport

  16:29
BARCELONA/PRAHA - Ta událost vyvolává mnoho otazníků. A jelikož oficiální vysvětlení jsou neuspokojivá, vyvstává prostor pro proud domněnek a spekulací. Co způsobilo zvláštní nedělní havárii pilota McLarenu Fernanda Alonsa?

Doktoři zakrývají Fernanda Alonsa. jenž měl při testech na okruhu v Barceloně těžkou nehodu. foto: ČTK/AP

Zatím se jedná teprve o předsezónní testy, ale velkou pozornost formule 1 přitahuje už nyní. A to především kvůli tomu, že Španěl Fernando Alonso musel být po těžké havárii v Barceloně převezen do nemocnice helikoptérou.

Incident provází mnoho nejasností. Alonso boural na přehledném úseku mezi třetí a čtvrtou zatáčkou. „Jel pomalu, okolo 150 km/h. Pak to otočil vpravo rovnou do zdi. Vypadalo to podivně,“ popisoval Sebastian Vettel z Ferrari, který jel v tu chvíli za Alonsem.

Proč McLaren mlží?

Konspirační teorie přiživuje i přístup McLarenu. Jeho dlouho jediným vyjádřením bylo: „Fernandova nehoda byla jednou z nepříjemných věcí, které se během testů stávají.“ Šéf stáje navíc posléze obvinil média z přehnané dramatičnosti.

Proč nebyl označen viník? Kvůli tomu, že byla chyba na straně Alonsa, který je ve stáji teprve pár měsíců a mohlo by mu to ztížit aklimatizaci?

Za nejčastější příčiny zahraniční média ve svých spekulacích označila: možnou Alonsovu nemoc a následný kolaps, otrava zplodinami z baterie, poškození předního křídla, či dokonce zásah proudem.

Fernanda Alonsa transportoval vrtulník do nemocnice.
Doktoři zakrývají Fernanda Alonsa. jenž měl při testech na okruhu v Barceloně...

Alonsovi krajané ze španělských médií se kloní k variantě, že při havárii upadl do bezvědomí. Zpočátku podle jejich informací vůbec nereagoval na týmové rádio.  Alonsův manažer potvrdil, že byl jezdec zhruba deset minut po nehodě hodně otřesený a dezorientovaný, rozhodně ale popřel, že by ztratil vědomí už před nárazem.

První vyjádření: Může za to vítr

Nelze vyloučit ani konstrukční průšvih nového monopostu, jehož nárazové struktury nepohltily obrovskou energii, čímž byl náraz pro pilota ještě horší. Stejně tak se však mohlo jednat zkrátka „jen“ o nešťastný náraz.

To vše platilo do pondělního odpoledne, kdy tým za možnou příčinu Alonsovy nehody označil náraz větru.

„Naše dosavadní výsledky šetření ukazují na to, že nehodu zapříčinil nepředvídatelný náraz větru v danou chvíli na tom místě okruhu. Na některé jiné jezdce, jako je Carlos Sainz junior z Toro Rosso, měl podobný dopad. Nic nenasvědčuje tomu, že měl Fernandův vůz mechanickou poruchu,“ uvedl McLaren v prohlášení.

Hospitalizace má být pouze preventivní

Alonsa teď čeká v barcelonské nemocnici, kam byl ihned převezen vrtulníkem, další série vyšetření. Teprve pak se rozhodne, zda bude z nemocnice propuštěn.

Podle prvních informací utrpěl Alonso pouze otřes mozku a jeho umístění na jednotce intenzivní péče je jen preventivním opatřením.

McLaren kvůli havárii dvojnásobného mistra světa v neděli testování v Brazílii předčasně ukončil. Od čtvrtka do neděle čeká stáje na okruhu Catalunya poslední série testů. Nová sezona MS, v níž se pojede 20 závodů, začne 15. března tradičně v Melbourne. Bude Alonso na startu?

Jeden z fanoušků žádá bývalého šéflékaře F1 Garyho Hartsteina: „Prosím, prověřte to. Něco na tom nesedí... Nevím přesně co, ale vím jistě, že oficiální verze je lež.“ Vzkazů v tomto duchu jsou plné sociální sítě.

Trať Alonsovy havárie...

Snímek zobrazující úhel nárazu do zdi

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!