Benjamin Raich | foto: AFP

Raich vyhrál Světový pohár v předstihu

•   10:44
Šigakogen (Japonsko) - Rakušan Benjamin Raich si čtyři závody před koncem sezony zajistil celkové vítězství ve Světovém poháru ve sjezdovém lyžování.
Rakušan Benjamin Raich si čtyři  závody před koncem sezony zajistil celkové vítězství ve Světovém poháru ve  sjezdovém lyžování. K zisku velkého Křišťálového glóbu mu v dnešním slalomu  v japonském Šigakogenu stačilo čtvrté místo.

Závod vyhráli na setinu shodným časem Fin Kalle Palander a další Rakušan  Reinfried Herbst. Třetí skončil Kanaďan Thomas Grandi. "Byl to perfektní den. Nebylo to jednoduché, čtvrté místo je ale dobré,  zvlášť, když už teď mám jistý celkový titul," řekl po závodě dvojnásobný  olympijský vítěz, jenž vítězství věnoval svému trenérovi a rodině. Díky 50 bodům za čtvrté místo má nyní Raich na svém kontě už nedostižných  1310 bodů. Nor Aksel Lund Svindal, třetí muž průběžného pořadí, který měl  jako jediný teoretickou šanci Rakušana předstihnout, dnes obsadil po  nevydařeném prvním kole osmé místo a ztrácí už 500 bodů. Rakušan Michael  Walchhofer, jemuž patří průběžné druhé místo, na slalomy do Japonska
nepřicestoval a předem se tak vyřadil z boje o titul. Raich se celkovým triumfem zařadil po bok krajanů Karla Schranze, Hermanna  Maiera a Stephana Eberhartera, kteří rovněž dokázali získat velký  Křišťálový glóbus. Rakouští lyžaři trofej získali v šesti z posledních
sedmi sezon, jejich nadvládu vloni narušil Američan Bode Miller. "Někdy jsme hodně pod tlakem, protože lyžování je v Rakousku sportem číslo  jedna a lidé chtějí vidět Benjamina Raicha, Hermanna Maiera či Reinfrieda  Herbsta na vrcholu stupňů vítězů," řekl Raich. Velký problém to prý ale pro  něho není. "Už jsem dokázal, že jsem dobrý lyžař," dodal.

Čeští lyžaři v Šigakogenu stejně jako v pátek nebodovali. Filip Trejbal  obsadil v prvním kole 48. místo, Ondřej Bank skončil na 52. příčce. Příští týden při finále Světového poháru se osmadvacetiletý Raich představí  vedle slalomu a super-G i v obřím slalomu, v němž má rovněž šanci na  celkový titul. Před posledním závodem vede průběžné pořadí o 19 bodů před
Italem Massimilianem Blardonem. O slalomářský titul budou ve švédském Aare bojovat vedoucí Giorgio Rocca,  jenž se dnes v Šigakogenu musel spokojit s děleným osmým místem, a  Pallander. "Zrovna jsem zjistil, že jsem 52 bodů za Roccou," řekl Fin, jenž
se na olympijské sjezdovce dělil o vítězství i před třemi lety. "V Aare  bude (Rocca) hodně pod tlakem, já naopak vůbec. Bylo by samozřejmě hezké  získat celkový titul ve slalomu, potřeboval bych ale hodně štěstí," dodal  Pallander.
Autor: Lidovky.cz