4. ledna 2008 12:01 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rallye Dakar poprvé v historii zrušena

Aleš Loprais s kamionem Tatra obsadil třetí místo na loňské Rallye Dakar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Loprais s kamionem Tatra obsadil třetí místo na loňské Rallye Dakar. | foto: Loprais Tatra TeamČTK

PAŘÍŽ Jubilejní 30. ročník slavné pouštní Rallye Dakar se nekoná. Organizátoři závod den před startem zrušili z bezpečnostních důvodů kvůli nebezpečné situaci v Mauritánii. Informaci oznámil oficiální mediální partner akce France-Télévisions.

Francouzským médiím potvrdil zrušení závodu šéfredaktor televizní stanice Daniel Bilalian.
Informace o možném zrušení se začaly objevovat už dnes dopoledne. Pořadatelé je ale zatím oficiálně nekomentovali. Nepříjemnou zprávu mají všem účastníkům rallye pořadatelé sdělit ve 13:00 na výjimečném setkání. 

"Zatím nám nikdo nic oficiálně neřekl. Jsem pozvaní na briefing, kde se máme dozvědět, co se děje," řekl pilot kamionu Aleš Loprais, který měl v nadcházejícím ročníku obhajovat třetí místo.

Obavy o bezpečnost souvisely s incidenty, které se na konci roku odehrály v Mauritánii. Na Štědrý den byli poblíž města Aleg na severu země nedaleko hranic se Senegalem zabiti čtyři francouzští turisté a o několik dnů později při násilnostech na severovýchodě země zahynuli i tři vojáci.

Do Mauritánie se poté vydali zástupci organizátorů, aby o možných bezpečnostních rizicích jednali se zástupci tamní vlády. Ta jim slíbila, že na ochraně účastníků rallye se bude podílet několik tisíc lidí včetně armády. Po několika dnech pořadatelé slavné akce oznámili, že jubilejní ročník uspořádají i přes obavy o bezpečnost.

Ty ve čtvrtek vyjádřilo i francouzské ministerstvo zahraničí, které pořadatele varovalo před teroristickými útoky v Mauritánii. Tam se měla uskutečnit stěžejní část závodu s nejnáročnějšími etapami. Konvoj měl v zemi strávit devět dnů.PROBLÉMY NA RALLYE DAKAR

1990 - Při průjezdu Libyí se jedno z doprovodných vozidel odklonilo do zóny "zakázané" libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím a stalo se cílem střelby; nikdo nebyl zraněn.

1991 - Doprovodný kamion týmu Citroën v opuštěné vesnici poblíž maliského Gao zasáhla střelba a na místě usmrtila řidiče; viníka se nepodařilo vypátrat.

1996 - Na jihu Maroka najel na minu další kamion týmu Citroën, jehož řidična místě zahynul.

1998 - Ozbrojená banda přepadla na území Mali po skončení deváté etapy tatry Karla Lopraise a Bedřicha Sklenovského, jehož vůz a mnoho osobních věcí jezdců ukradla; během incidentu se střílelo, nikdo ale nebyl zraněn.

1999 - Celkem 51 závodníků se v Mauritánii stalo cílem organizovaného přepadení, při němž je zhruba dvacítka ozbrojenců přinutila k vydání dokumentů a peněz; útok se obešel bez obětí na životech.

2000 - Kvůli riziku teroristických útoků byl zrušen start sedmé etapy v nigerijském Niamey a pět dní se nezávodilo; během nich bylo na 1500 osob a 300 vozů letecky přepraveno do Libye, kde rallye pokračovala až dvanáctou
etapou.

2001 - Před startem rallye se objevila potenciální hrozba v podobě útoků ze strany osvobozenecké fronty Polisario, žádající nezávislost Západní Sahary; fronta oznámila, že v době konání rallye obnoví "vojenskou činnost jako
zákonnou obranu".

2004 - Francouzská tajná služba včas odhalila plán stovky islámských extremistů, kteří chtěli na území Mali unést několik posádek; výsledkem bylo odvolání dvou etap závodu.

2007 - Kvůli obavám z možného teroristického útoku na území Mauritánie doznaly změn z bezpečnostních důvodů dvě etapy.

2008 - Kvůli hrozícím teroristickým útokům v Mauritánii, kde se měla uskutečnit stěžejní část závodu, byla rallye den před startem 30. ročníku Rallye Dakar poprvé v historii zrušena.

čtk

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?