Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Shiffrinová ‚bez boje‘ oslavila vítězství ve Světovém poháru. Co předvede v Česku?

Sport

  10:09
Špindlerův Mlýn - Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová slaví zisk velkého křišťálového glóbu, celkem je to její třetí vítězství v hodnocení Světového poháru. Letos jej získala už osm závodů před koncem.

Mikaela Shiffrinová se raduje z triumfu v super-G. foto: Reuters

Mohla v tu dobu stát na svahu a poznávat českou trať, na níž bude v příštím týdnu soupeřit se svou největší konkurentkou, Slovenkou Petrou Vlhovou. Přesně v tu chvíli, o více než 2500 kilometrů východněji, se pořadatelé v ruském středisku Krasnaja Poljana lopotili s neustálými přívaly sněhu. Nakonec se rozhodli zrušit sobotní sjezd, místo něj se pojede super-G.

Zrušení závodu, na který ani neodcestovala, znamenalo pro Američanku Mikaelu Shiffrinovou jediné: mohla předčasně slavit třetí triumf v celkovém hodnocení Světového poháru. Sice se o jejím vítězství nepochybovalo, neboť na ni Vlhová ztrácela 719 bodů, ale teoretická naděje stále existovala. Jenže ani slovenská hvězda v Rusku není, když se raději soustředí na závodní víkend 8. a 9. března, kdy se představí před takřka domácím publikem v Čechách.

Dlouho ve stínu Vonnové

Shiffrinová má v americké reprezentaci na koho navazovat. Předchůdkyní jí byla Lindsey Vonnová, která lyžím vládla v letech 2008–2016, a i přes různé zdravotní problémy dokázala ještě loni získat bronzovou medaili ve sjezdu na olympiádě a druhé místo v téže disciplíně ve Světovém poháru.

Američanka Mikaela Shiffrinová slaví vítězství ve Světovém poháru 2017/18.
Američanka Mikaela Shiffrinová slaví vítězství ve Světovém poháru 2017/18.

Přestože se na svazích už více dařilo třiadvacetileté Shiffrinová, její o sedm let starší kolegyně stále hrála prim před objektivy fotoaparátů. Což ostatně bylo vidět i na nedávno skončeném mistrovství světa, kde se většina médií věnovala spíše Vonnové, jejím modřinám a konci kariéry.

„Jedinou překážkou, která leží před Mikaelou, je, aby zůstala zdravá. Je neuvěřitelně talentovaná a jede si svou vlastní soutěž, obzvláště když se podíváme na slalom,“ řekla o své krajance sama Vonnová CNN.

Ostatně její stín mohl paradoxně Shiffrinové pomáhat. A shodou okolností na českých svazích bude moct poprvé zářit už mimo něj.

Právě ve Špindlerově Mlýně totiž ve SP debutovala. Psalo se datum 11. března 2011 a rodačka z Vailu se dva dny před svými šestnáctými narozeninami postavila na start obřího slalomu, o den později jela i klasický slalom. Tehdy ani jednou cíl neviděla.

Překoná Stenmarkův rekord?

Od té doby se v jejím životě mnohé změnilo. Kromě toho, že je o osm let starší, se už sedmapadesátkrát radovala z vítězství ve SP. A před sebou má velkou výzvu – překonat legendárního Ingemara Stenmarka, který si za svou kariéru připsal 86 výher. Kromě Američanky si ale na rekord brousí zuby i rakouský lyžař Marcel Hirscher (68 triumfů).

„Jak Marcel, tak Mikaela rekord můžou překonat a také jej překonají. Ale kdo dřív? To nemám ponětí, ale Mikaela určitě vyhraje přes sto závodů,“ myslí si Stenmark.

V honu za tituly ale nesmí zapomínat na zdraví, o němž mluvila Vonnová. Na letošním MS ve švédském Aare totiž musela Shiffrinová bojovat s vlastním dýchacím ústrojím. „Na tréninku jsem přešla od malého škubnutí v hrdle až po pocit, že snad vykašlu plíce,“ přiznala Američanka. „Mysleli jsme, že mám zápal plic.“

Američanka Mikaela Shiffrinová a Rakušan Marcel Hirscher slaví vítězství ve...

Američanka Mikaela Shiffrinová a Rakušan Marcel Hirscher slaví vítězství ve Světovém poháru 2017/18.

I přes tento obří handicap nastoupila druhý den do svého oblíbeného slalomu, v němž nakonec slavila zisk zlaté medaile. Hned po dojezdu padla k zemi, hlasitě kašlala, a v rozhovoru se dokonce rozplakala. „Byl to asi nejemocionálnější závod, jaký jsem kdy jela. Některé slzy mohly pramenit z nemoci a celkového vyčerpání,“ přiznala o pár dnů později.

Jaké emoce předvede příští víkend českým fanouškům už coby trojnásobná vítězka celkového hodnocení Světového poháru?

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat