7. října 2019 20:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Silák Frištenský si připsal další vítězství. Na filmovém plátně porazil i basketbalisty

Gustav Frištenský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gustav Frištenský. | foto: Lidové noviny

LIBEREC/PRAHA Zápasník Gustav Frištenský, který byl na začátku dvacátého století považován za ideál sportovce, v Evropě i v USA porážel jednoho soupeře za druhým. Teď symbolicky položil na lopatky další soky.

Na 22. ročníku festivalu Sportfilm v Liberci, který skončil o víkendu, totiž získal hlavní cenu dokument Celoživotní zápas Gustava Frištenského režisérky Libuše Rudinské z produkce ČT. Porota mimo jiné ohodnotila vhled dokumentu do soukromí slavného českého siláka a jeho potýkání se s totalitními režimy. Režisérka zdařile použila mnoho dobových filmových záběrů.

V jednotlivých kategoriích uspěly například i snímky Fotbal jménem Masopust, Naked Mountain, Baghdad Messi, Havajský Everest, Alpami nejen za sněhem – Sölden a One Shot. The Photographers.

Gustav Frištenský
Gustav Frištenský

Gustav Frištenský

Český basketbal zabodoval i mimo palubovku. Zlatý podraz režiséra Radima Špačka z produkce Jaroslava Boučka (BUC-FILM) zvítězil ve skupině hraný sportovní film. Drama o československých šampionech ve stručnosti vystihuje slogan: „Nacisté jim zavraždili trenéra, komunisté ukradli vítězství.“

Ve snímku si zahráli skvělí basketbalisté. Třeba Jiří Welsch (dříve i NBA, Boston Celtics) oblékl před kamerou italský reprezentační dres. A režisér Špaček koučoval i Tomáše Satoranského, který si užil alespoň krátkou sekvenci na nádraží. Na konci října Zlatý podraz odvysílá ČT.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Marcela Ziembová, matka Davida Pastrňáka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.